EnergoZrouti.cz

Ukládání energie do vodíku je podle Elona Muska naprostá hloupost

  
Markéta Bártová
12. 5. 2022 ▪ 20:00

Ukládat energii vyrobenou v obnovitelných zdrojích energie do vodíku je podle miliardáře Elona Muska nesmyl. Podle něj je neefektivní výroba vodíku a nesmysl je i jeho ukládání, na které by bylo potřeba gigantických nádrží.

Elon Musk
Elon Musk
Foto: Trevor Cokley, Public domain

Ukládání přebytečné energie vyrobené v obnovitelných zdrojích do vodíku je podle miliardáře Elona Muska naprostá hloupost. Využívání vodíku jako úložiště přebytečné energie přitom dlouhodobě zmiňuje Mezinárodní agentura pro energii (IEA) nebo i Evropská unie.

Musk otázku na to, zda vodík bude hrát roli při urychlení přechodu od fosilních paliv dostal na konferenci Financial Times s názvem Future of Car, tedy konferenci o budoucnosti automobilů. Odpověď Muska přitom byla jasná: Ne. Šéf automobilky Tesla nebo vesmírné společnosti Space X potom dále rozvedl, že na vodík už se ho nejen novináři, ale i fanoušci ptali snad 200krát. Podle něj je ale důležité pochopit, že vodík je pro ukládání energie špatnou volbou.

Podle dřívějších vyjádření Elona Muska je využívání vodíku špatné řešení i kvůli tomu, že elektrolýza pomocí které se vodík vyrábí je velmi neefektivní. Na výrobu vodíku se tak „spálí“ velké množství energie. Mimo toho by pro skladování vodíku v kapalné formě bylo potřeba vystavět obrovské nádrže a pokud by měl být skladován v plynné formě, musely by být nádrže ještě větší.

Excentrický miliardář, který v poslední době oznámil, že chce koupit sociální síť Twitter, ale dále neuvedl jaké řešení by bylo oproti vodíku lepší využívat. Jelikož ale společnost Tesla již v současnosti dodává velká bateriová úložiště Megapack, která už využívají v Austrálii na vykrytí špiček v energetické síti – bude jeho řešení ukládání energie nasnadě.

Finance na hledání způsobů jak ukládat energii z obnovitelných zdrojů se ale v příštích letech nejspíš začnou dramaticky zvyšovat. Podle studie poradenské společnosti LCP by totiž už do roku 2030 ve Velké Británii mohly nastat potíže s tím, že elektřinu vyrobenou obnovitelnými zdroji nebude možné v daném čase využít a ta tak přijde nazmar. Právě z tohoto důvodu bude nutné investovat do technologií, které ji uloží i na dobu, kdy je výroby z hlavních obnovitelných zdrojů méně.
Štítky: Vodík Elon Musk Energie Ukládání energie Baterie
Zdroj: RED