EnergoZrouti.cz

Obrovský projekt za téměř tři miliardy dolarů udělá z Evropy lídra ve výrobě vodíku

  
Martin Bárta
4. 12. 2021 ▪ 09:35

Evropa by se do několika let měla stát lídrem ve výrobě vodíku. Pomůže tomu i nová továrna, která by měla vzniknout na Pyrenejském poloostrově. Ta pomůže drasticky snížit emise hlavně v těžkém průmyslu.

Vodíková Toyota Mirai
Vodíková Toyota Mirai
Foto: James Cannon, Shell International Limited

Španělský energetický gigant Iberdola spojuje své síly se švédskou H2 Green Steel při spolupráci na nové továrně vyrábějící zelený vodík. Nová továrna, která vyjde na 2,6 miliardy dolarů, by po dokončení měla mít výkon až 1 gigawattu vodíkové elektrolýzy. Evropa by se tak díky novému závodu měla dostat mezi světové lídry ve výrobě vodíku.

Většina vodíku pomůže snížit emise v ocelárně

Základem celé továrny by měla být elektřina z obnovitelných zdrojů, díky které je možné vyrobit takzvaný zelený vodík. Tedy právě ten, který je získáván pomocí elektřiny ze slunce, větru nebo i vody. Zelený vodík z nové továrny by měla využít primárně společnost H2 Green Steel, která je jedním z velkých výrobců oceli. Vodík z nového zařízení by tak mohl dodávat každý rok dostatek energie pro výrobu zhruba dvou milionů tun redukovaného železa, které je následně využíváno k výrobě oceli.

Výroba oceli pomocí vodíku tak pomůže ocelárně s dramatickým snižováním emisí skleníkových plynů, kterých obzvláště v takto energeticky náročném odvětví vzniká obrovské množství. Podle vyjádření firem by se tak mělo v budoucnu ušetřit až 95 % současných emisí oxidu uhličitého, které ocelárna emituje.

Závod by se měl začít stavět už za několik let, firmy očekávají spuštění stavby do roku 2026. Společnosti tak v současnosti vyhodnocují vhodné lokality, kde by mohla nová továrna vyrůst. Hlavními parametry nové lokality však musí být snadná dostupnost obnovitelných zdrojů energie a infrastruktura potřebná jak pro výrobu vodíku, tak i výrobu a distribuci oceli. Jisté už ale je, že závod by se měl nacházet na Pyrenejském poloostrově.

„Jsme hrdí a potěšeni, že můžeme spolupracovat se společností Iberdrola při rozšiřování výroby zelené oceli. Výroba zeleného vodíku ve velkém měřítku bude zásadní pro přechod těžkého průmyslu na udržitelnější způsoby provozu. Sdílením společného cíle – snížení emisí, dekarbonizujeme průmyslová odvětví, počínaje ocelí v Evropě. Iberdrola přináší neocenitelné zkušenosti, technologie a know-how, které nám umožní rozšířit naše projekty zelené oceli,“ říká Henrik Henriksson , generální ředitel H2 Green Steel.

Investice do nového závodu s rozsahem 1000 MW instalovaného výkonu je ale přelomová nejen pro celou Evropu. V roce 2020 bylo totiž světově nainstalováno pouze 0,3 GW instalovaného výkonu vodíkových elektrolyzérů. Nový projekt je tak svým rozsahem velkým „nakopnutím“ vodíkového trhu.
Štítky: Vodík Evropa Paliva
Zdroj: Iberdrola