EnergoZrouti.cz

Solaris oficiálně představil svůj kloubový autobus Urbino na vodík

  
Tomáš Jelínek
14. 9. 2022 ▪ 17:17

Solaris oficiálně představil svůj kloubový autobus na vodík. Solaris Urbino 18 bude mít dojezd až 350 kilometrů. Plnou nádrž vodíku pak bude možné natankovat zhruba za 20 minut.

Vodíkový autobus Solaris Urbino 18
Vodíkový autobus Solaris Urbino 18
Foto: Solaris

Polský výrobce autobusů Solaris oficiálně představil svůj nový kloubový autobus na vodík. Nový 18 metrový autobus se 14. září poprvé oficiálně ukázal veřejnosti v rámci mezinárodní konference o e-mobilitě SolarisTalks. Osmnáctimetrový autobus je tak druhým vozidlem Solarisu na vodíkový pohon.

Model Urbino 18 doplňuje kratší dvanáctimetrovou verzi stejného modelu na vodík, kterou už Solaris úspěšně prodal do několika evropských zemí. Už dříve si tak vodíkové autobusy od firmy objednal třeba frankfurtský dopravce In-der-City-Bus nebo největší provozovatel autobusové dopravy v Rakousku – Österreichische Postbus AG.

Vodíkové Urbino 18 reaguje na rostoucí poptávku po vozidlech s nulovými emisemi v mnoha evropských metropolích. Mimo vodíkových autobusů tak společnost nabízí i vozidla poháněná elektřinou uloženou v bateriových článcích.

Kabina řidiče vodíkového autobusu Solaris Urbino 18 , ...
 Urbino 18 Hydrogen využívá stejně jako elektrické modely elektromotorů, pro které je ale elektřina získávána místo z baterií přímou výrobou z vodíku. Autobus tak za pomoci palivového článku přímo vyrábí elektřinu z vodíku.

Vodík autobus ukládá do kompozitních nádrží na střeše a celkem jej uloží 51,2 kilogramů. Díky tomu zvládne na jedno naplnění ujet zhruba 350 kilometrů, přičemž natankování nádrží do plna trvá přibližně 20 minut. Vozidlo má navíc i baterii s kapacitou 60 kWh, která slouží jako pomocný zdroj energie využívané při akceleraci. Do bateriových článků vozidlo ukládá i energii získanou rekuperací.

První autobusy chce firma začít dodávat již ve druhém čtvrtletí příštího roku.
Štítky: Solaris Autobusy Vodík Doprava Elektromobilita
Zdroj: Solaris