Hotovo. Němci poprvé napustili vodík do nového potrubí, které má být být páteří bezemisní ekonomiky
Němci poprvé napustili vodíkem nový, více než padesát kilometrů dlouhý plynovod. Už v nejbližší době by měl začít sloužit pro přepravu vodíku mezi německými městy. U Lingenu, kde část páteřního „vodíkovodu“ začíná, by měla společnost RWE ještě letos spustit výrobu zeleného vodíku z elektrolyzéru o výkonu 300 MW.
Místo plynu vodík. Provozovatel plynárenské sítě Nowega poprvé naplnil vodíkem potrubí v Dolním Sasku. To je první částí německé jádrové sítě, která by v budoucnu měla umožnit snadnou přepravu vodíku mezi výrobními podniky a spotřebiteli. Těmi v tomto případě budou hlavně provozovatelé nákladní dopravy, průmyslové firmy nebo i speciální vodíkové elektrárny.
Prvních 55 kilometrů na úseku mezi německými městy Lingen a Bad Bentheim bylo vodíkem naplněno vůbec poprvé. Podle společnosti Nowega je ale už nyní potrubí technicky plně připravené a firma očekává, že v nejbližší době zahájí plný provoz.
Z technického hlediska šlo podle firmy o inovativní projekt. Stávající plynovod pro zemní plyn byl totiž upraven tak, aby mohl bezpečně přepravovat vodík. Tento přístup přitom energetické firmy i provozovatelé plynárenských sítí napříč EU považují za nejlepší, protože šetří jak náklady na výstavbu, tak i čas. „Vodíkovod“ lze totiž tímto způsobem uvést do provozu ve výrazně kratším čase, než by zabralo projektování a výstavba úplně nového potrubí. Využití stávajících plynovodů navíc ukazuje, že energetická transformace nemusí nutně být ve znamení výstavby zcela nové infrastruktury.
Samotné uvedení do provozu u Lingenu začalo takzvanou inertizací. Potrubí při tom bylo postupně plněno vodíkem tak, aby se vyloučila přítomnost jiných plynů a byla tak zajištěna bezpečnost celého systému. Lingen přitom nebyl vybrán náhodně, právě zde totiž vzniká jedna z největších výrobních kapacit pro zelený vodík v Německu.
Energetická společnost RWE zde totiž buduje elektrolyzér o výkonu 300 megawattů, který by měl svůj provoz zahájit ještě v letošním roce. Vodík tu pak bude vznikat za pomocí elektřiny z obnovitelných zdrojů. Nové potrubí pak umožní jeho snadnou distribuci napříč Německem, ale i do dalších částí vodíkové potrubní sítě, která se postupně začne budovat napříč starým kontinentem.