EU pošle 25 miliard na výrobu vodíku. Česko nedostane ani korunu, nemá ve výběru žádné projekty
Brusel pošle miliardy korun na podporu výroby zeleného vodíku. Ten bude nutný pro odstranění emisí uhlíku v mnoha průmyslových odvětvích, jako je doprava nebo chemický průmysl. Česko ze současného balíku nezíská nic, nemá v něm žádný projekt.
V rámci strategie RePowerEU schválila Evropská komise investici 25 miliard korun do rozvoje vodíkových technologií. Unie tak celkem podpoří 15 vybraných projektů, které by měly posílit její energetickou nezávislost a zároveň urychlit přechod na bezemisní ekonomiku. Přestože se jedná o rozsáhlý balík financí, Česká republika z něj v současnosti neutrží ani korunu. Ve vybraných projektech totiž není žádný, který by z tuzemska pocházel.
Schválené projekty a finance na ně tak, podle výběru Unie, poputují do Španělska, Německa, Finska, Nizozemska a Norska. Evropská komise od nových projektů očekává, že pomohou výrazně nakopnout výrobu takzvaného zeleného vodíku v zemích EU, který bude nutný pro dekarbonizaci náročných průmyslových odvětví, jako je například výroba oceli.
Během deseti let by měly aktuálně schválené projekty dohromady vyrobit téměř 2,2 milionu tun vodíku, který bude pocházet z obnovitelných zdrojů energie. Následným využitím vodíku namísto fosilních paliv či vodíku vyráběného z fosilních paliv by mělo dojít k úspoře emisí o objemu více jak 15 milionů tun oxidu uhličitého.
Česko v současné podpoře nemá žádné projekty
Získaný vodík by měl posloužit v již zmiňovaném těžkém průmyslu, ale i v chemickém průmyslu, v dopravě, například pro pohon vlaků či nákladních vozidel, nebo při výrobě methanolu a amoniaku. Vítězní uchazeči o dotaci, kteří byli vybráni, budou v EU vyrábět vodík z obnovitelných zdrojů s dotací, která jim pomůže vyrovnat cenový rozdíl mezi jejich výrobními náklady a tržní cenou. Tím by se mělo urychlit zavádění čistších paliv.
12 z vybraných projektů se podle EU zavázalo vyrábět vodík s fixní podporou mezi 0,20 a 0,60 eur (asi 4,98–14,94 korun) za kilogram. Vyšší cenu za kilogram, tedy mezi 0,45 až 1,88 eur (asi 11,20–46,81 korun), pak získají tři projekty v Norsku. Ty totiž budou produkovat vodík pro odběratele v námořním sektoru.
Dalších 22 států EU, včetně Česka, z této podpory v současnosti nic nezíská, jelikož mezi vybranými projekty žádné z těchto zemí nejsou. Velká část států EU navíc žádné projekty do této podpory neposlala.