EnergoZrouti.cz

Vodíkový elektrolyzér od autralské firmy přináší průlom ve výrobě vodíku

  
Nikola Stránská
16. 3. 2022 ▪ 14:52

Australská firma vytvořila elektrolyzér pro výrobu vodíku, který je rekordně účinný a dramaticky pomůže snížit ceny vodíku. To pomůže v jeho dalším rychlém rozšiřování.

Elektrolyzér od společnosti Hysata
Elektrolyzér od společnosti Hysata
Foto: Hysata

Efektivní ukládání energie. Právě to je velmi silné téma, které je součástí mnoha strategií, jež mají za cíl snižovat emise skleníkových plynů a ve větší míře využívat pro výrobu energie obnovitelné zdroje. Elektřina, kterou dnes vyrábí solární elektrárny, větrné parky nebo vodní díla je téměř výhradně okamžitě dodávána do energetické sítě a spotřebována. V příštích letech ale bude nutné stále více energie ukládat na dobu, kdy výroba z obnovitelných zdrojů nebude dostupná.

Právě v řešení tohoto problému budou do budoucna hrát prim dvě technologie. Baterie a vodík. U většiny dnes vytvářených projektů se jako s úložištěm energie počítá s lithiovými bateriemi. Současné elektrolyzéry, které vodík produkují totiž dosahují nízké účinnosti, což znamená, že velká část energie vyrobené například v obnovitelných zdrojích jde jen na samotný proces výroby vodíku. I proto tak boj v současnosti vyhrávají baterie, které energii uloží efektivněji.

Výzkum australské společnosti Hysata by ale tento problém mohl už brzy začít řešit a přinést vysoce účinné elektrolyzéry, které umožní mnohem větší výrobu takzvaného zeleného vodíku, tedy toho získávaného z elektřiny vyráběné v obnovitelných zdrojích.

Podle zprávy společnosti dnešní komerční elektrolyzéry vyrábějí kilogram vodíku při spotřebě zhruba 52,5 kWh energie. Kapilárně napájený elektrolyzér od Hysaty ale umožní výrobu jednoho kilogramu vodíku už při spotřebě 41,5 kWh. Mimo překonání současných rekordů účinnosti ale elektrolyzér nabídne i nižší náklady na instalaci a provoz.

V příštích několika letech by tak firma chtěla vyrábět kilogram zeleného vodíku za cenu okolo 1,50 USD (32 korun). Aktuálně je přitom cena za 1 kg vodíku v Evropě na ceně přibližně 130 korun. Nová technologie tak přinese dramatický pokles cen a tím zvýší dostupnost vodíku.

Společnost v současnosti najímá desítky lidí, kteří by měli pomoci s plány na vybudování pilotní továrny pro výrobu elektrolyzérů založených na technologii společnosti. O odbyt se přitom firma nemusí obávat, už v současnosti totiž soukromé firmy ale i politické vedení mnoha zemí plánuje stále větší investice do vodíkové infrastruktury, které může pomoci se snižováním emisí skleníkových plynů. Efektivní elektolyzéry přitom budou základem všech podobných projektů.
Štítky: Vodík Elektolýza Obnovitelné zdroje Austrálie Hysata
Zdroj: RED