EnergoZrouti.cz

Nové plynové kotle budou muset umět spalovat i vodík, plánuje Evropská unie

  
Tomáš Jelínek
1. 12. 2021 ▪ 19:01

Už v příštích letech by mohla Evropská unie uvést v platnost nové podmínky pro prodej plynových kotlů. Ty by nově měly umět spalovat plyn s příměsí vodíku, který by měl přispět ke snížení emisí skleníkových plynů.

Ústí plynovodu v Německu
Ústí plynovodu v Německu
Foto: Dietmar Rabich - Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Už v příštích letech by mohla být na nové plynové kotle uváděné na trh Evropské unie nová podmínka. Podle nových norem, které EU připravuje by totiž kotle měly umět pracovat i se zemním plynem, který je až z 20 % smísený s vodíkem. Přimícháváním vodíku do plynu by totiž mělo být umožněno snižovat emise skleníkových plynů. Přimíchávání vodíku přitom není nic nového, zkouší ho v Kanadě ale i ve Velké Británii.

Vodík v potrubí už není nic nového

Informaci o nových normách, které EU plánuje přinesl server EURACTIV. Podle jeho informací bude nová norma nastavena jak z hlediska požadavků na ekodesign, tedy požadavků na zahrnutí ochrany životního prostředí už při vývoji produktu, tak i z hlediska energetických štítků. Právě energetické štítky podobných spotřebičů by v budoucnu mohly také doznat změn.

Evropská komise začala nové parametry pro domácí plynové kotle připravovat už v roce 2018 a od té doby je konzultovala s mnoha odborníky. Podle jednoho z dokumentů by tak kotle na plyn měly bezpečně a efektivně fungovat se směsí vodíku až do 20 %.

Otázkou tak zůstává, jak bude možné provozovat současné plynové kotle se směsí vodíku a plynu, která by byla přenášena k zákazníkům současným plynovým potrubím. Jak ale ukazují zkušenosti z Kanadského Fort Saskatchewanu, nemělo by být problémem vodík k plynu přidávat a zároveň fungovat i se staršími plynovými kotli. Společnost, která má v kanadském městě projekt na starosti ale obyvatelům slibuje kontrolu jejich kotlů na vhodnost ještě před tím, než bude příměs standardní součástí plynového potrubí.

Vodík je považován za jedno z paliv, které by mohlo pomoci se snižováním emisí skleníkových plynů. Ty totiž při jeho spalování nevznikají. Problémem současnosti tak ale zůstává původ vodíku. Ten označovaný jako modrý či šedý je totiž stále získáván prostřednictvím fosilních paliv. Jeho přínos ke globálnímu klimatu je tedy velmi sporný. V budoucnu by ale vodík mohl být vyráběn hlavně z přebytků obnovitelných zdrojů a sloužit tedy jako jakési úložiště energie. Už v současnosti jsou ale na jeho další využití velké plány, ostatně na trhu se stále více rozšiřují vodíkové nákladní tahače či vlaky.
Štítky: Plyn Vodík Energie Evropská unie
Zdroj: RED