Většina vzorků vody ze soukromých studní nevyhověla vyhlášce, odborníci doporučují pravidelné kontroly
95% vzorků pitné vody, které vloni testovala akreditovaná laboratoř nevyhovělo některým z testovaných parametrů. Odborníci i kvůli vlastnímu zdraví radí provádět kontroly pitné vody alespoň jednou ročně.
Minimálně jednou ročně. Alespoň tak často by měli majitelé soukromých studen, které je využívají jako zdroj pitné vody podle odborníků nechat udělat rozbory vody. V té se podle zkušeností velmi často překračují parametry pro pitnou vodu. Odborníci přitom v případě, že voda nevyhovuje hygienickým normám mohou doporučit jak problém se studní řešit. Majitelé si totiž často neuvědomují, že dlouhodobé vystavování některým látkám může být škodlivé pro ně samotné, ale i třeba jejich děti.
„Je velmi vhodné nechat si ověřit kvalitu vody v akreditované laboratoři, aby majitelé studní měli informaci o vhodnosti používané vody a případně mohli provést opatření vedoucí ke zlepšení její kvality,“ uvedl tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek.
Právě Pražské vodovody a kanalizace stejně jako další dodavatelé vody v Česku většinou nabízejí možnosti zvýhodněných chemických a mikrobiologických rozborů pitné vody za ceny okolo tisíce korun. Jen v loňském roce provedla laboratoř PVK 315 rozborů vzorků vody, které v bohužel v 95% analyzovaných případů nějakým způsobem neodpovídaly vyhlášce č. 252/2004 Sb., která hygienické požadavky na pitnou vodu stanovuje.
Podle odborníků byly hlavním problémem nevyhovující mikrobiologické ukazatele. Velmi často byl překročen limit u dusičnanů, který je stanoven na 50 mg na litr vody. V některých případech byl překročen i limit pro zákal nebo železo.
V Česku je podle odhadů v současnosti několik desítek tisíc studní, z nichž převážná část není využívána jako zdroj pitné vody. Jelikož ale voda ze soukromých studní nepodléhá pravidelné kontrole, doporučují odborníci, aby se lidé sami zajímali o to, co každý den pijí. Podle některých studií by studny v příštích letech také mohly velmi rychle vysychat, jelikož je z nich často odebíráno více vody než se zvládá doplňovat. Právě nízká hladina ve studních ale může být velkým problémem pro hygienické normy vody v ní. Málo vody ve studni totiž způsobí, že se koncentrace některých látek mohou rychle znásobit. V tomto případě jsou pravidelné odběry a analýza vzorků ještě důležitější.