EnergoZrouti.cz

Brněnští vědci varují před obsahem toxických látek ve vodovodech, po dovolené vodu raději odpusťte

  
Tomáš Jelínek
5. 8. 2021 ▪ 17:22

Vědci z brněnské Mendelovy univerzity upozorňují na obsah toxických látek ve vodě z vodovodů. Problém to může být hlavně po delším pobytu mimo domov, kdy se voda pravidelně neodpouští. Po návratu z dovolené ji tak doporučují nepít.

Vodovodní baterie
Vodovodní baterie
Foto: Simon Kadula / Pixabay

Stojatá voda v přírodě může být z hlediska využití jako pitného zdroje velmi nebezpečná – to už asi v dnešní době tuší každý. Podle vědců z brněnské Mendelovy univerzity ale může být problém i voda z kohoutku v domácnosti a to obzvlášť po delší dovolené.

Vědci testují hned několik druhů potrubí

Jak vědci upozorňují, voda například při delší dovolené zůstává v potrubí, kde se ale mohou nacházet toxické látky a kovy, které se do vody dostávají přímo z potrubí. Když voda standardně protéká, látky se nestihnou do vody uvolnit v takovém množství, pokud se ale vrátíte například z delší dovolené, může už být situace jiná.

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně se tak nyní pustili do výzkumu, který by měl ukázat za jako dlouho a v jaké intenzitě se nebezpečné látky jako jsou kovy ve vodě rozpustí ve vyšších koncentracích.

Nás zajímá ta prodleva, kdy člověk odjede na dovolenou a voda mu doma zůstane stát v trubkách. Ukazuje se, že dochází k chemickým reakcím a z materiálu potrubí se do vody uvolňují různé látky,“ říká vedoucí Ústavu zemědělské, potravinářské a environmentální techniky Petr Junga.

Vědci tak v současné době analyzují hned několik typů potrubí a to pozinkované, měděné, mosazné ale i plastové. Jak už první testy vědců potvrdily, kovy se uvolňují i z antikorozní oceli, tedy nerezu.

Nejhůře zatím dopadlo pozinkované potrubí

První výsledky, které mají vědci k dispozici tak už ukazují na nejhorší výsledky u pozinkovaného potrubí, tam se podle měření dostává do vody nadlimitní množství zinku. Problémy ale mělo i měděné potrubí, které je v současné době jedním z nejvyužívaněj­ších.

„Docela nás překvapilo, že dost kovů se uvolňovalo i z antikorozní oceli, tedy nerezu. Relativně dobře vyšlo potrubí z polyethylenu,“ dodává Junga.

Lidé by tak v každém případě měli po návratu z dovolené vodu nechat odpustit z celého potrubí a do té doby ji nepít a ani se v ní nesprchovat.

„Čím delší dobu člověk není doma, tím je pravděpodobnější, že se mu do vody uvolnily nejenom ty kovy, ale zároveň se taky v trubkách začaly množit bakterie. Chlor totiž po nějaké době vyprchá. Ideální je proto po dovolené vždy odpustit celý obsah vodovodních trubek,“ dodává Junga.
Štítky: Brno Voda Vědci
Zdroj: MENDELU