EnergoZrouti.cz

Firma dostala pokutu za vypouštění znečištěné odpadní vody do řeky, nebylo to poprvé

  
Markéta Bártová
15. 2. 2022 ▪ 10:23

Česká inspekce životního prostředí udělila novou sankci společnosti z Jihomoravského kraje. Ta podle inspektorů porušila zákon a vypouštěla vodu překračující stanovené limity. Podle inspekce to také nebylo poprvé.

Řeka Oslava
Řeka Oslava
Foto: Jiří Sedláček, CC BY-SA 3.0

Pokutu ve výši 400 tisíc korun dostala od České inspekce životního prostředí společnost Metaldyne Oslavany. Ta podle inspektorů překračovala limity několika ukazatelů znečištění u odpadních vod vypouštěných do řeky Oslavy. Inspekce přitom už dříve stejné společnosti pokutu udělila za stejné prohřešky.

Látky mohou mít vliv na ryby

Už před čtyřmi lety uložila inspekce strojírenské firmě pokutu 350 tisíc korun. Podle inspektorů totiž došlo k porušení podmínek integrovaného povolení, které stanovuje limity, jež může firma z neutralizační stanice vypouštět přímo do řeky. Firma se ale ani po udělení sankce nepoučila a inspektoři tak při kontrole v červnu 2020 našli podobné pochybení.

Firma zabývající se lisováním za studena a obráběním dostala v roce 2018 sankci jak kvůli překročení maximálních hodnot u dvou ukazatelů znečištění, ale také protože neprováděla vzorkování vypouštěných odpadních vod.

„Ze zkoumaných analýz vzorků vyplynulo, že zastaralá technologie čištění odpadních vod v letech 2018 – 2019 stále nefungovala dostatečně, což se projevilo zvýšeným obsahem těžkých kovů, nerozpuštěných a rozpuštěných látek, celkového fosforu a uhlovodíků C10-C40 ve vypouštěných odpadních vodách do řeky Oslavy,“ uvedl ředitel Oblastního inspektorátu Brno Tomáš Augustin.

Odstraňování závadných látek z toku je podle České inspekce životního prostředí velmi obtížné. Těžké kovy se totiž mohou navázat na potravní řetězec rybího společenstva a fauny. Zvýšený podíl nerozpuštěných látek pak může způsobovat i zanášení řeky a zhoršení její průtočnosti.

Polehčující okolností při udělování nové sankce společnosti Metaldyne bylo podle inspekce také to, že firma zrealizovala výstavbu nové neutralizační stanice, jež by měla kontaminanty z vody odstranit před jejím vypuštěním.
Štítky: ČIŽP Česká inspekce životního prostředí Voda Řeky Znečištění Čistírna odpadních vod
Zdroj: ČIŽP