Vypouštění toxických látek do řeky Ohře i nelegální odběr vody vyšel firmu na 150 tisíc korun
Vypouštění karcinogenních látek do toku řeky Ohře vyšlo firmu na 150 tisíc korun. Nebylo to totiž poprvé. Mimo to ale firma porušila i maximální limit odběru vody z řeky.
Pokutu 200 tisíc korun, kterou následně Ministerstvo životního prostředí snížilo na 150 tisíc korun, dostala od České inspekce životního prostředí firma REPON kvůli nedostatkům ve své provozovně v Žatci. Firma totiž z řeky čerpala více vody než měla povoleno a zároveň do ní vracela toxicky znečištěnou odpadní vodu.
Toxické látky ve vodě nebyly u firmy poprvé
V září roku 2020 inspektoři České inspekce životního prostředí během kontroly vodního hospodářství a nakládání se závadnými látkami odhalili, že firma v roce 2018 odebrala o sedm tisíc kubíků vody víc, než ji umožňoval její roční limit. Překročení bylo podle inspektorů způsobeno závadou na chladícím zařízení.
Společnost ale mimo odběru vody z řeky Ohře vypouští do stejného toku i odpadní vodu, která by měla být předčištěna pomocí neutralizační stanice. Výsledky měření, které byly na stanici dle zákona provedeny ale ukázaly, že v roce 2018 a 2019 byl ve vzorcích překročen limit na ukazatele Zn a CR6+, což je vysoce toxický šestimocný chrom. Tento alergen, mutagen a karcinogen tak volně unikal do vodního toku.
Pro firmu REPON byla navíc přitěžující skutečnost, že inspekce již u ní stejný problém shledala i v prosinci 2015. Firma tak dostala od inspekce sankci ve výši 200 tisíc korun, kterou následně po odvolání snížilo Ministerstvo životního prostředí o 50 tisíc korun.