EnergoZrouti.cz

O dotace na nové zdroje pitné vody je zájem, ministerstvo chystá další pokračování

  
Tomáš Jelínek
8. 7. 2021 ▪ 10:27

Ministerstvo životního prostředí chystá pokračování dotačního programu na výstavbu a regeneraci zdrojů pitné vody. To pomůže obcím, které v minulých letech trpěly výrazným suchem. Připravují se ale i další dotační programy na životní prostředí v malých obcích.

Ochranné pásmo vodního zdroje
Ochranné pásmo vodního zdroje

Víc jak sedm stovek přijatých žádostí o dotace, které dohromady žádají o více jak miliardu korun mají úředníci v rámci dotační výzvy na budování a regeneraci zdrojů pitné vody. Obce, které mají o dotaci zájem, ale nestihly vyřídit žádost, Ministerstvo životního prostředí uklidňuje, další možnost totiž bude v září. Na pokračování tohoto programu tak bude vyčleněno dalších 450 milionů korun.

Největší zájem je o nové zdroje pitné vody, i kvůli suchu minulých let

O podporu je možné v rámci programu požádat na výstavbu nových či regeneraci stávajících zdrojů pitné vody či na výstavu a rekonstrukci přivaděčů. Současná výzva běžela od května 2018 do konce letošního června a šlo již o druhou výzvu, díky které mohli starostové zajistit kvalitní dodávky pitné vody v obci.

„Jsme si vědomi toho, že i obce, které mají v této chvíli pitné vody dostatek, se mohou během letních měsíců nenadále ocitnout ‚na suchu‘ a tudíž budou muset urychleně řešit posílení stávajícího zdroje pitné vody nebo vybudování zdroje nového. Proto jsme všechny došlé projekty průběžně schvalovali a do 556 obcí už jsme k dnešnímu dni reálně poslali přes 800 milionů korun. V reálu to znamená, že dalších 400 tisíc lidí získá přístup ke kvalitní pitné vodě,“ vypočítává přínosy ministr Brabec.

Jako jednoho z úspěšných žadatelů uvádí ministerstvo například obec Žižkovo Pole v kraji Vysočina. Právě tam obec využila dotační prostředky na novou vrtanou studnu a novou šachtovou studnu. Ty mají zajistit kvalitní zdroj pitné vody i v letních měsících, kdy v některých částech republiky studny téměř vyschly.

Podle ředitele Státního fondu životního prostředí ČR je obecně v případě těchto dotací největší zájem o dotace na vybudování nových zdrojů pitné vody, kde je maximální možný příspěvek až 3 miliony korun. To by mělo pomoci právě obcím, které v posledních letech pociťují stále větší problémy s dodávkami pitné vody v letních měsících.

„V tříletém plánu Národního programu Životní prostředí jsme na boj se suchem a klimatickou změnou vyčlenili dalších 759 milionů a z toho téměř dvě třetiny pošleme právě na posílení zdrojů pitné vody. V pořadí už třetí výzvu plánujeme spustit v průběhu září,“ informuje ministr Richard Brabec.

Menší obce se dočkají i dalších dotací na lepší životní prostředí

Hlavně pro menší obce by ale mělo v následujících třech letech vzniknout několik dalších dotačních programů. Ty podpoří třemi miliardami korun vybudování domovních čistíren odpadních vod, komunitní výsadby stromů či odstranění nelegálních skládek. V příštím roce by měly být vytvořeny nové dotační programy na environmentální vzdělávání, ozdravné pobyty a podobné akce.

„Plán počítá s vyhlášením celkem 22 dotačních výzev a žadatelé si budou moci sáhnout na finance v objemu přes tři miliardy korun, které budou uvolněny z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR, a u některých výzev dojde k následnému posílení alokace z prostředků Operačního programu Životní prostředí. Dokonce roku 2021 počítáme s vyhlášením celkem 13 výzev,“ informuje Petr Valdman.
Štítky: Pitná voda Dotace Ministerstvo životního prostředí
Zdroj: MŽP