EnergoZrouti.cz

Česká aplikace Windy se spojila s vědci. Společně předpovídají sucho pro celou planetu

  
Martin Bárta
16. 12. 2021 ▪ 16:02

Firma majitele Seznamu se spojila s vědci z portálu Intersucho. Na základě toho vznikl unikátní nový model, jež dokáže sledovat a předpovídat sucho po celém světě v reálném čase. Dosud žádný takový nekomerční produkt neexistoval.

Plodiny uschlé kvůli dlouhotrvajícímu suchu
Plodiny uschlé kvůli dlouhotrvajícímu suchu
Foto: Keagan Henman on Unsplash

Monitoring a předpověď sucha pro celou planetu, právě to umožní nový produkt, který využívá současné zkušenosti provozovatelů serveru Intersucho.cz. Ten je dlouhodobě hlavním zdrojem informací o suchu v Česku. Společně s vývojáři platformy Windy.com, jež založil majitel Seznam.cz Ivo Lukačovič tak vzniká projekt, který umožní v reálném čase sledovat intenzitu sucha na celém světě. Klíčovou funkcí ale bude předpověď vývoje sucha na následujících deset dní, právě to totiž zatím žádný jiný nekomerční projekt neumožňoval.

Testování probíhalo celý rok, i kvůli oblastem kde je počasí extrémní

„Když nás kolegové z Windy.com oslovili, nejprve jsme si říkali, že to je nesplnitelný úkol, vhodný spíše pro nějaké globální centrum. Za hodinu už jsme analyzovali naše možnosti a ověřili si, že to spočítat dokážeme. A došlo nám, že pokud se takový systém podaří postavit, dostojí Intersucho svému názvu, což nás pro tu myšlenku všechny nadchlo. Současně nás lákalo spojit síly s českou firmou, jejíž předpovědní aplikaci používají miliony uživatelů po celém světě.“ řekl ke spolupráci Miroslav Trnka, vedoucí týmu projektu Intersucho.

Výhodou nového modelu je podle Milana Fischera, který je jedním z jeho hlavních autorů, jeho globálnost. Testování metod, které dosud Intersucho využívá v opravdu extrémních podmínkách některých oblastí pomůže získat globální kontext pro používaná data. Není tak vidět jen sucho v České republice, ale třeba v celém evropském kontextu. Díky tomu tak mohou odborníci mnohem lépe předpovídat i další vývoj sucha.

„Počasí je součástí života každého z nás, proto je ve Windy naším cílem umožnit uživatelům analyzovat počasí v jednoduché a intuitivní formě spolu s interaktivní vizualizací v následujících dnech a týdnech. Neustále se snažíme vyhledávat kvalitní zdroje dat, které by pro uživatele z řad profesionálů či běžných uživatelů měly přidanou hodnotu. Věříme, že prostřednictvím naší spolupráce s Intersuchem nabídneme zásadní data, na základě kterých uživatelé získají lepší orientaci o stavu sucha kdekoli na zemi a budou se moci připravit na jeho dopady,” uvedl ředitel Windy.com Tomáš Zámečník.

Systém už sice funguje velkou část letošního roku, představovat veřejnosti jej ale autoři začínají až nyní. Je to i kvůli tomu, že bylo potřeba nejprve otestovat chování modelu v extrémních klimatických podmínkách afrických či asijských pouští a pralesů. Nová data se mimo Windy.com objeví v příštím roce i na serveru Intersucho. Tam tak nově mimo informací o suchu v tuzemsku přibudou i data pro Slovensko, Centrální Evropu, ale i zbytek světa.
Štítky: Počasí Seznam.cz Věda Ivo Lukačovič Windy
Zdroj: RED