EnergoZrouti.cz

Odpadní vodu by v budoucnu mohly čistit řasy s umělou inteligencí. Díky vědcům z Brna

  
Markéta Bártová
26. 9. 2022 ▪ 12:59

Odpadní vodu by v budoucnu mohly pomoci čistit mikrořasy s umělou inteligencí. Ty by vyhledaly nechtěné látky a pomohly s jejich odstraněním. Na vývoji nyní pracují vědci v Brně.

Řasy s umělou inteligencí
Řasy s umělou inteligencí
Foto: MENDELU

Sucha a úbytek neslané vody v posledních letech stále více zemí přivádí na myšlenky jak s vodou lépe a efektivněji hospodařit. Právě v tom by do budoucna mohlo pomoci i využití mikrořas s umělou inteligencí, které zkoumají výzkumníci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Ačkoliv pod pojmem umělá inteligence si mnozí představí hlavně počítače a stroje, které do budoucna převezmou vládu nad světem a z lidí si udělají otroky, v reálu je situace z odborného hlediska jiná. Základem umělé inteligence je totiž podle Denisy Debnárové, členky výzkumného týmu z Ústavu chemie a biochemie MENDELU to, že sama dokáže rozpoznat problém a následně ho specifickým způsobem vyřešit.

A právě tohoto odborníci chtějí využít u mikrořas, které by rádi za pomoci chemické modifikace naučili reagovat na specifické podněty. Těmi mohou být polutanty, tedy různé chemické látky, které v určitých koncentracích mohou mít škodlivý vliv na živé organismy.

Mikrořasy by tak v budoucnu mohly samy vyhledat nechtěné látky ve vodě a následně jejich navázáním na sebe pomoci s jejich odstraněním. Tím by došlo k odstranění znečištění vody, která by mohla být bezpečně dále využívána například v zemědělství.

„Konkrétně můj projekt je založený na syntetické modifikaci. Na povrch mikrořasy chci navázat specifický receptor, díky kterému by organismus dokázal reagovat na vybrané látky ve vodě,“ vysvětlila Denisa Debnárová.

Debnárová tak v rámci projektu řeší třeba jak odstranit hormonální polutanty, které se mohou ve vodě vyskytovat díky hormonální antikoncepci užívané lidmi či v zemědělských podnicích.

„Když bychom řasu dali do obyčejné vody, nic se nestane. Jakmile se v ní ale objeví zvolená látka, řasa sama problém vyhodnotí a začne ho řešit tak, že na sebe polutant cíleně naváže, čímž značně technologii čištění vody zjednoduší,“ vysvětlila vědkyně. S jinými látkami by ale řasy reagovat neměly, a tak ve vodě vždy zůstane vše, co má.

Vědci se tak nyní snaží živý organismus šetrně modifikovat tak, aby byl schopen látky vyhledávat. Výzkum je ale nyní na počátku a na výsledky tak bude nutné si ještě několik let počkat.
Štítky: MENDELU Věda Řasy Odpady Voda Mendelova univerzita v Brně
Zdroj: MENDELU