Zalila tím muškáty a sousedky si je teď chodí fotit. Stačila jedna kapka ingredience z kuchyně
Nádherně rozkvetlé muškáty jsou snem velké spousty českých zahrádkářů. Tato rostlina patří k nejoblíbenějším a nejčastěji pěstovaným rostlinám. Pokud i vy chcete docílit barevné záplavy květů, je třeba o muškáty vhodně pečovat.
Kromě správně zvoleného stanoviště a přiměřené zálivky může hrát roli také dostatek živin, respektive používání hnojiva. Vyzkoušet přitom můžete zcela přírodní hnojivo, které si jednoduše vyrobíte z jedné základní ingredience, kterou máte s největší pravděpodobností doma.
Vaříte brambory nebo rýži? Vodu nevylévejte
Už naše babičky používaly přírodní zdroje a přebytky z kuchyně pro hnojení zahrady. Mnohdy se přitom právě díky těmto ingrediencím dočkaly bohaté úrody a krásně rozkvetlé zahrady. Pokud máte doma muškáty, můžete je příště zkusit zalít obyčejnou vodou, která vám zbyde z vaření brambor, rýže nebo i těstovin. Ale pozor – důležité je, aby tato voda nebyla osolená ani ničím jiným dochucená.
Jak prozradila paní Irena S: „Voda při vaření zmíněných příloh je plná škrobů, které rostliny potřebují ke svému zdravému růstu. Čas od času s ní proto muškáty zaliju a sousedky mi je často obdivují.“
Radost jim uděláte čajem, kávou i pivem
Muškáty porostou jako zázrakem také v případě, že jim věnujete další kuchyňské přebytky. Tak například čajové sáčky zeleného nebo černého čaje po vylouhování lze přidat do konve s vodou a vzniklým slabým nálevem muškáty zalít. Černý ani zelený čaj není natolik kyselý, abyste se museli obávat příliš zásadní změny pH.
Dále lze zužitkovat i zbylou kávovou sedlinu. Pamatujte ale na to, že je značně kyselejší než čajový výluh. Lógr přirozeně obsahuje malé množství dusíku, hořčíku, fosforu, draslíku a mědi. Muškáty přitom mají rády velmi mírně kyselou až neutrální půdu, takže jim kávovou sedlinou můžete udělat radost. Sklenici sedliny přitom k tomuto účelu nechte den namáčet ve zhruba 15 litrech vody a následně roztok využijte pro zalévání muškátových truhlíků.
Málokoho by pak napadlo, že ani zvětralé pivo není třeba vylévat do odpadu. Vaší zahrádce totiž perfektně poslouží. Stačí jej naředit v poměru 1:3 s vodou a vzniklou směs použít pro zalévání jednotlivých muškátů.
Pamatujte na správné stanoviště
Aby vás muškáty potěšily záplavou pestrobarevných květů, potřebují k tomu samozřejmě vhodné podmínky. Mezi ně patří i správně zvolené stanoviště. Myslete na to, že muškáty vyžadují plně osluněné místo. Zvládnou i polostín, v něm však nemusí kvést naplno. Pokud budete tyto rostliny pěstovat na balkóně nebo přímo na zahradě, nezapomeňte jim zajistit ochranu před příliš velkým množstvím dešťových srážek. Muškátům totiž vůbec nevadí sušší substrát, naopak jim ale může ublížit přílišná zálivka.
Odkvetlé květy pravidelně odstraňujte
Aby byly vaše muškáty dlouhodobě krásné a podpořili jste násadu nových květů, je důležité odkvetlé květy pravidelně odstraňovat. Některé odrůdy sice jsou schopné se těchto květů zbavit i samy, nicméně určitě neuděláte chybu v případě, kdy se rozhodnete muškátům trochu pomoct a květy jednoduše vylomit.
Informace o zdraví rostliny vám napoví listy
Pokud chcete zjistit, co vašim muškátům chybí, je vhodné se zaměřit na celkový vzhled jejich listů.
-
Pokud na nich objevíte korkové skvrny, jedná se o následek přemokření. V takovém případě je třeba rostliny méně zalévat.
-
Pokud mají muškáty žluté listy, může jim chybět světlo i živiny. Zvažte proto změnu stanoviště, případně sáhněte po přírodním hnojivu.
-
Pokud zaznamenáte rezavé listy, postižené listy co nejdříve odstraňte a zajistěte vyšší cirkulaci vzduchu.