Parkinson začíná nenápadně: Pokud si všimnete těchto změn v obličeji, jeďte hned do nemocnice

     
Petr Eybl
18. 7. 2025 ▪ 04:51

Parkinsonova choroba se řadí mezi nejobávanější onemocnění na světě. Strach z ní mají zejména starší lidé, které postihuje nejčastěji.

Parkinsonova choroba se může projevovat i v obličeji.
Parkinsonova choroba se může projevovat i v obličeji.
Foto: Shutterstock

Parkinsonova choroba je v počátečních stádiích zpravidla velice nenápadná. V nemalém množství případů trvá i několik let, než postižené osoby zaznamenají první příznaky. V tu chvíli však již může být pozdě. Proto je vhodné pozorovat sebemenší náznaky, které by mohly potenciálně poukazovat na to, že se u vás toto onemocnění začíná projevovat. Kterými příznaky se Parkinsonova choroba může projevovat v rané fázi a jaká preventivní opatření je možné v souvislosti s touto nemocí zavést?

Parkinsonova choroba: Onemocnění, které postihuje zejména seniory a nejde zcela vyléčit

Parkinsonova choroba se v současné době řadí mezi nejrychleji rostoucí neurologická onemocnění na světě. Na základě dostupných statistik a částečně i odhadů (ne každý případ člověka s Parkinsonovou chorobou je zaznamenán, což platí zejména v méně vyspělých státech) se s Parkinsonovou chorobou potýká zhruba každý padesátý až stý člověk (tedy 1 až 2 procenta lidí). 

Tato choroba postihuje zejména lidi okolo 60. roku věku, avšak přibližně 10 až 20 procent pacientů onemocní již před oslavením padesátých narozenin. V některých případech mohou být postiženi i lidé, kteří jsou mladší čtyřiceti let – v této věkové skupině činí prevalence přibližně 5 až 10 procent (ze všech pacientů, kteří touto chorobou v průběhu života onemocní, nikoliv celkově). 

Parkinsonova choroba způsobuje postupné odumírání mozkových buněk, které stojí za produkcí dopaminu. Dopamin je přitom nesmírně důležitý neurohormon a zároveň neurotransmiter, který plní v organismu hned několik funkcí:

  1. Motorická kontrola a pohyb: Dopamin je nezbytný pro to, aby byli lidé schopni provádět plynulé a koordinované pohyby. 
  2. Regulace nálad a emocí: Dopamin má vliv na náladu a emoce. Jeho nevyvážené množství může mít negativní vliv na náladu. Optimální hladina dopaminu naopak navozuje pocit štěstí. 
  3. Ovlivňování kognitivních funkcí: Tento hormon je důležitý při učení. Ovlivňuje pozornost, schopnost rozhodování, soustředění se i paměť. 
  4. Odměna a motivace: Dopamin je někdy přezdíván jako hormon motivace. Při určitých činnostech (například při sportu, jídle, pohlavním styku nebo úspěšném dokončení náročného úkolu) dochází k jeho vyloučení, proto mají lidé tendenci tuto činnost opakovat. 
  5. Regulace hormonů: Dopamin má vliv na celkový hormonální stav. 

Z toho implicitně vyplývá, že Parkinsonova choroba má negativní vliv na výše zmíněné funkce – především pak na motorickou kontrolu, pohyb, kognitivní funkce a náladu.

Úroveň dopaminu má vliv na náladu. , ...

Rané příznaky Parkinsonovy choroby, prevence a léčba 

Parkinsonova choroba je aktuálně bohužel nevyléčitelnou nemocí. Existují však léky a postupy, které mohou výrazně zpomalit její postup a udržet pacientův celkový stav v mezích, kdy je schopen samostatně fungovat – to však pouze v případě, že je nemoc zaznamenána včas. 

Proto je nezbytné pozorovat jakékoliv příznaky, kterými se Parkinsonova choroba projevuje v raném stádiu. Mezi ně patří:

  1. Zpomalení pohybu a provádění činností: Lidé v počátečním stádiu Parkinsonovy choroby mohou zaznamenat, že jim všechno trvá o něco déle než dříve. To se týká zejména činností, u nichž je potřeba zapojit jemnou motoriku. 
  2. Hypomimie (neboli tzv. maskování obličeje): Hypomimie označuje ztrátu nebo omezení mimiky. Projevuje se sníženou frekvencí mrkání, zpomaleným prováděním mimických pohybů (např. úsměv, zamračení) či nedostatkem emoční exprese. 
  3. Třes: Toto je jeden z nejznámějších příznaků Parkinsonovy choroby. Třesoucí se končetiny a mimovolné pohyby jsou důvodem k okamžité návštěvě doktora. 
  4. Ztuhlost svalů: Lidé, kteří trpí Parkinsonovou chorobou, mají ztuhlé svaly. Právě snížené napětí a nedostatek flexibility ve svalech je jedním z důvodů, proč mají pacienti problémy s pohybem a prováděním běžných činností. 
  5. Ztráta čichu: Tento symptom postihuje až 95 % všech lidí, kteří se potýkají s Parkinsonovou chorobou. Jde o jeden z příznaků, které mohou včas odhalit tuto nemoc již v počátečním stádiu.
  6. Zhoršení nálady: Dlouhodobě špatná nálada může souviset s počínající Parkinsonovou chorobou.

Třes rukou je u lidí s Parkinsonovou chorobou běžný. , ...

Jakmile jakýkoliv z těchto příznaků zaznamenáte, je vhodné co nejdříve navštívit doktora. 

Co se prevence týče, je vhodné dbát na dostatečný příjem antioxidantů a minerálů, nepít alkohol, nekouřit, pravidelně cvičit a trénovat kognitivní funkce (např. luštěním křížovek, hraním strategických her, počítáním a podobně).



Sdílejte článek  
       


Štítky: Nemoc Choroby Léčba Prevence
Zdroj: nzip.cz, parkinsonovachoroba.cz, cs.wikipedia.org




Nejnovější z kategorie


































Nejnovější
Nejnovější