Lékaři vydali varování: Vypadá jako obyčejná moucha, ale může způsobit vážné infekce. V žádném případě se jí nedotýkejte
Na první pohled vypadá jako obyčejná moucha. Má kovově zelené tělo, posedává na jídle i na zvířatech. Ve skutečnosti ale může bzučivka zelená představovat vážné riziko pro zdraví lidí i zvířat.
Tropický host, který se zabydlel i u nás
Bzučivka zelená, latinsky Lucilia sericata, se dříve vyskytovala hlavně v teplých oblastech, především kolem Středozemního moře a v některých částech Afriky a Asie. Její rozšíření do střední Evropy je spojeno s globálním oteplováním, intenzivnějším cestováním, ale také přepravou potravin a živočišných produktů. Dnes se s ní setkáte téměř všude, v městských bytech, rodinných domech, zemědělských provozech, ale i u zvířat ve stájích. Miluje teplé, vlhké prostředí a je přitahována pachem vyhnívajících látek, odpadků, masa či výkalů.
Moucha, která může i ublížit
Na první pohled obyčejná moucha, ve skutečnosti ale nečekaně nebezpečná. Bzučivka totiž často přenáší patogenní bakterie, jako jsou salmonely, stafylokoky nebo tzv. E. coli – střevní bakterie, které při požití způsobují průjmy, horečku a další trávicí obtíže. Přelétá z hnijících materiálů, například z uhynulých zvířat přímo na potravu nebo otevřené rány. Tímto způsobem vyvolává nejen akutní poruchy trávení, ale i hnisavé infekce. Zvlášť nebezpečné jsou larvy. Když samice naklade vajíčka na otevřenou ránu, může dojít k myiáze, kdy larvy požírají živou tkáň a způsobují silné bolesti, záněty a případně i nekrózu. Zvířata i lidé pak často vyžadují odborný zásah a dlouhodobou léčbu.
Kdy zbystřit a jak se bránit
Bzučivka sama o sobě neštípe ani nekouše, ale aktivně hledá vlhká místa, rány, oděrky i nemocné jedince. Obzvlášť ohrožené jsou osoby postrádající hybnost, staří lidé, ležící pacienti či lidé bez domova.
Veterinární praxe potvrzuje nárůst myiáz u psů, koček i hospodářských zvířat právě v době letních měsíců. Při podezření na nakladení larev je klíčové okamžité vyhledání lékařského nebo veterinárního ošetření. Pokusy o samostatné odstranění v domácích podmínkách bývají neefektivní a často problém ještě zhorší. Zásadní je prevence, čistota v okolí domácnosti, odstranění zbytků jídla a odpadků, zakrytí potravin i biologického odpadu, pečlivá hygiena a kontrola ran.
Nečekané komplikace
Bzučivka zelená je dobrým příkladem, že žádná „obyčejná“ moucha nemusí být jen otravný dvoukřídlý hmyz. Její schopnost přenášet nebezpečné mikroorganismy a vyvolat infekční komplikace může být život ohrožující, pokud se situace podceňuje. Přitom stačí maličkost, nepromyté ovoce, otevřená krvácející ranka nebo nečištěná srst zvířete. Například u malých dětí či chronicky nemocných může dojít k rychlému šíření infekce a komplikacím, jako je sepse. Lékařské i veterinární zásahy mohou trvat týdny a znamenají nejen zdravotní, ale i finanční zátěž.
Co dělat, pokud naklade vajíčka
Bzučivka sice nekouše, ale její larvy mohou ránu vážně poškodit. Objevíte-li v poranění bílé červy, vyhledejte co nejdříve lékaře nebo veterináře. Profesionální čištění a ošetření rány je nezbytné. Domácí zásahy často vedou k infekci a rozšíření na okolní tkáně. V případě kontaktu s larvami se tak doporučuje uklidnění a okamžité vyhledání odborné pomoci. Zbytečná ztráta času situaci zhoršuje. Neodkládejte to. Čím dřív se provede profesionální zásah, tím menší je riziko závažných následků.
Bzučivka zelená je tedy víc než jen otravný hmyz, může být nebezpečným přenašečem chorob, zvlášť v prostředí s nižší hygienou nebo u oslabených jedinců. A proto opakujeme: jakmile ji spatříte, zdržte se experimentování a nechte to na odbornících. Lepší jeden profesionální zásah, než dlouhý boj s infekcí.