Plemena, která milují svého majitele až za hrob. Když o vás přijdou, umřou smutkem. Možná ho máte doma, ani o tom nevíte
Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepším přítelem člověka. Tato zvířata jsou známá pro svou loajalitu, hravost, empatii a přátelskou povahu.
Existuje nicméně několik stovek plemen (podle FCI, což je největší mezinárodní kynologická organizace, je to něco přes 350 plemen, avšak některé jiné organizace uznávají i více než 450 plemen), přičemž každé z nich může disponovat trochu jinými parametry i povahovými rysy. Která psí plemena jsou nejznámější pro svou oddanost ke svému majitelovi?
Francouzský buldoček
Francouzští buldočci se oficiálně řadí mezi nejoblíbenější psí plemena na světě. V dávných dobách byli využíváni jako bojoví psi, nicméně dnes byste to na jejich povaze již nejspíše ani nepoznali.
Buldoček se může pyšnit velmi hravou, veselou a přátelskou povahou. Co se velikosti týče, buldočci dorůstají do výšky 25 až 35 centimetrů. Jejich hmotnost činí 8 až 14 kilogramů. Hodí se i do menších bytů, avšak je třeba s nimi pravidelně absolvovat kratší procházky. V teplejších oblastech mohou mít tito psi bohužel problém s dýcháním, za což může jejich drobný nos. Proto nemusí být vhodné s nimi přes léto podnikat dlouhé výlety.
Buldočci jsou mazliví a rádi si s vámi poleží, pokud k tomu dostanou příležitost. Na své páníčky věrně čekají a jakmile se dočkají jejich příchodu, zpravidla mají nesmírnou radost.
Akita Inu
Asi žádného psího znalce nepřekvapí, že ve výčtu nejvěrnějších psích plemen nechybí Akita Inu. Jedná se o jedno z nejstarších plemen, které původně sloužilo k lovení velké zvěře či ochraně lidí a majetku před nebezpečím.
Akity jsou vysoce inteligentní, mají přátelskou povahu a svého majitele milují takřka nade vše. Jejich hmotnost činí 35 až 50 kilogramů. Tito psi jsou vhodní i do rodin s dětmi, avšak potřebují úzký kontakt se svými majiteli a pravidelný pohyb.
Celosvětově je známý případ Akity Inu jménem Hačikó, jejíž páníčkem byl vysoce renomovaný japonský profesor Hidesaburó Ueno. Ten vyučoval na Fakultě zemědělství Tokijské univerzity a jeho Akita jej pravidelně doprovázela na vlak, když odjížděl do práce. Jakmile se blížil páníčkův příjezd, Hačikó přiběhl k nádraží a trpělivě vyčkával, až profesor Ueno dorazí zpět. Jednoho dne (21. května 1925) však tento profesor v průběhu vysokoškolské přednášky náhle zemřel na krvácení do mozku a domů se již tím pádem nikdy nevrátil. Hačikó každopádně vzpomínku na svého páníčka nosil v srdci a každý den se vracel na nádraží, kde na obvyklém místě setkání čekal, zda se Hidesaburó Ueno přece jenom neobjeví. Pokračoval v tom až do své vlastní smrti, která nastala celých devět let, devět měsíců a patnáct dní poté, co ve věčný spánek propadl Hidesaburó Ueno.
O tomto příběhu se začalo psát v japonských novinách a Hačikó se postupně stal národním hrdinou a symbolem oddanosti v celém Japonsku. V roce 1934 byla dokončena bronzová socha před nádražím Šibuja, která stojí přesně na místě, kde legendární Akita Inu vyčkávala na svého páníčka. Další sochy začaly vznikat krátce poté po celém Japonsku. Hačikóovo tělo bylo po jeho smrti vycpáno a do dnešního dne jej najdete v Národním vědeckém muzeu v Tokiu. Příběh se rovněž dočkal několika filmových adaptací (např. „Hačikó – příběh psa“ (2009) s Richardem Gerem v hlavní roli).
Čau-čau
Čau-čau patří (stejně jako Akita Inu) k nejstarším psím plemenům na světě. Pochází z Číny a původně sloužilo nejen k ochraně majetku a lidí, ale rovněž k lovu, práci nebo tažení povozů.
Výchova Čau-čauů může být náročná, neboť se nezřídka jedná o psy s tvrdohlavou povahou. Své páníčky však mají Čau-čauové velice rádi a jsou k nim nesmírně loajální.
Čau-čauové váží přibližně 20 až 32 kilogramů. Ikonický je jejich medvědí vzhled a lví hříva.
Německý ovčák
Němečtí ovčáci jsou jedním z plemen, která jsou velmi často služebními psi policistů nebo vojáků. Původně sloužili jako obranní psi (proti vlkům, medvědům či rysům).
Výhodou německých ovčáků je, že jsou zpravidla velmi snadno vycvičitelní. Svého páníčka mnohdy poslouchají na slovo a byli by schopni za něj položit život.
Co se hmotnosti týče, němečtí ovčáci váží zhruba 22 až 40 kilogramů. Jde o větší psy, kteří potřebují pravidelné procházky a dostatek volného prostoru.