EnergoZrouti.cz

Plyn čeká další zdražení kvůli novému omezení dodávek z Ruska, podle ukrajinského prezidenta jde o teror

  
Tomáš Jelínek
26. 7. 2022 ▪ 09:39

Cena zemního plynu v následujících dnech nejspíš opět prudce poroste. Může za to další odstávka, kterou Gazprom chystá zahájit. Jak uvedl ukrajinský prezident Zelenskyj, ze strany Moskvy jde o terorizování Evropy.

Ceny plynu opět porostou
Ceny plynu opět porostou
Foto: Kevin Schneider z Pixabay

Už v následujících dnech by mohly ceny plynu na trzích opět začít rychle růst. Jejich cena se přitom mírně snížila teprve nedávno v souvislosti s tím, že došlo k ukončení plánované odstávky plynovodu Nord Stream 1. Právě ta byla obávaná, jelikož mnoho politiků počítalo s tím, že po ukončení odstávky už nedojde k obnovení dodávek plynu. Tok se ale obnovil a tak se ceny na trzích začaly snižovat s tím jak se uklidnilo napětí. Nyní se ale situace opět rychle mění.

Po obnovení dodávek plynu v plynovodu Nord Stream 1 21. července si trhy mohly na krátkou dobu oddechnout. Ruský Gazprom totiž dodávky obnovil na 40 %, což byla hlavně pro Evropskou unii pozitivní zpráva.

Rusko ale velmi rychle po skončení údržby oznámilo údržbu další, která by měla začít 27. července. V tuto dobu by tak měly být dodávky sníženy o polovinu, tedy za současných 40 % na 20 %. Důvodem je podle Gazpromu oprava další turbíny o kterou se už v případě první odstávky Rusko s Německem přetahovalo.

Jisté ale je, že snížení dodávek vyvolá další napětí na trzích kvůli tomu, že mnoho zemí v současnosti plní plynové zásobníky a jakékoliv omezení toku jej zpomaluje či dokonce úplně zastavuje. Vyšší napětí na trzích pak logicky přispěje k dalšímu růstu ceny, která prodraží jak naplňování zásobníků tak i celou letošní zimní topnou sezónu, což je postrachem pro domácnosti ale i firmy, které už nyní mají velké problémy s financováním dražších energií.

Na situaci, kterou Rusko eskaluje energetickou situaci v Evropské unii už reagoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten ve svém pondělním nočním proslovu obvinil Moskvu z toho, že omezuje dodávky plynu úmyslně a terorizuje tím Evropu. Unie by také podle ukrajinského prezidenta měla co nejdříve schválit přísnější sankce vůči Rusku. Těm se ale některé země EU dlouhodobě brání a bojkotují je.
Štítky: Plyn Energie Zemní plyn Rusko Ukrajina Evropská unie Ceny plynu Nord Stream 1
Zdroj: RED