EnergoZrouti.cz

Češi ve velkém pořizují chytré termostaty. Některé obchody už hlásí vyprodáno

  
Martin Bárta
13. 10. 2022 ▪ 14:57

Češi ve velkém nakupují chytré termostaty, které by jim měly pomoci snížit spotřebu energií v domácnosti. Kvůli velké poptávce už někteří prodejci zaznamenali problémy s jejich dostupností, která bude pokračovat minimálně do konce roku.

Chytrá termostatická hlavice Tado°
Chytrá termostatická hlavice Tado°

Vysoké ceny plynu a elektřiny a obava z jejich dalšího nárůstu před letošní zimou nutí Čechy k vyhledávání způsobů jak snížit spotřebu. Stále častěji tak tuzemské domácnosti i firmy sahají po chytrých termostatech a termostatických hlavicí, které by jim měly pomoci spotřebu snížit právě díky svým chytrým funkcím.

Automatické vypnutí vytápění při odchodu z domu, regulace v místnosti na nastavenou teplotu jen pokud je někdo doma, vypnutí radiátoru v případě otevření okna nebo třeba sledování venkovního počasí a snížení výkonu radiátoru v reakci na sluneční svit. Nejen tyto funkce nabízejí chytré termostaty, které se v posledních letech pomalu rozšiřovaly i v tuzemských domácnostech.

Jak ukazuje výzkum německého Fraunhoferova institutu pro stavební fyziku IBP, mohou právě chytré termostaty, jež se učí na základě dat o domácnosti ale i regulací vytápění při nepřítomnosti nebo předpovědí počasí ušetřit až 31 % spotřeby energie. Domácnosti tak opravdu při používání některých zařízení mohou výrazně ušetřit za energie a tak zájem o chytrá zařízení roste.

To ukazují i data jednoho z předních prodejců elektroniky v Česku, společnosti HP TRONIC Zlín, spol. s r.o., jež provozuje prodejny a e-shop Datart.cz. Ta na svých prodejnách i on-line letos prodala ve srovnání s loňským rokem dvojnásobný počet chytrých termostatů a termostatických hlavic. Zákazníci tak podle tiskové mluvčí Olgy Dolínkové v reakci na současnou energetickou situaci hledají způsoby, jak měřit a regulovat teplotu domova a mít ji tak pod kontrolou.

Nárůst prodejů termostatů a termostatických hlavic hlásí i tuzemský největší e-shop s elektronikou Alza.cz. Ta v posledních týdnech podle tiskové mluvčí Daniely Chovancové zaznamenává velké navýšení prodejů právě v kategoriích chytrého vytápění, kde jsou v nabídce jak termostaty tak i termostatické hlavice na radiátory. Navýšení prodejů v tomto sortimentu je ve srovnání s loňským rokem podle tiskové mluvčí trojnásobné.

Velký zájem o chytrá zařízení, do kterých spadají i chytré zásuvky umožňující měření spotřeby ale i vzdálené ovládání spotřebičů a jejich vypínání či zapínání se už ale projevuje i na jejich skladové dostupnosti.

„V současné době evidujeme výpadky dostupnosti u některých značek termostatů a termostatických hlavic, kde očekáváme potíže s dodávkami minimálně do konce roku,“ uvedla tisková mluvčí Alza.cz Daniela Chovancová s tím, že e-shop má ale i nadále skladem široké zásoby dalších produktů ze sortimentu SmartHome.

Ačkoliv zájem o chytré termostaty nadále roste, většina domácností stále používá standardní programovatelné termostaty, které ale neobsahují mnoho užitečných funkcí, jež pomohou v době energetické krize lépe regulovat spotřebu. To, že je většina prodaných termostatů stále bez chytrých funkcí ukazují i data srovnávačů Heureka.cz nebo Zbozi.cz. Jejich první příčky prodejů v oblasti termostatů obsazují právě standardní termostaty a termostatické hlavice s absencí chytrých funkcí či alespoň propojením s mobilním telefonem.
Štítky: Vytápění Úspory Energie Plyn Termostaty Termostatické hlavice