EnergoZrouti.cz

Zima bude krutá. Rusko možná zastaví tok plynu do Evropy, ten je ale nyní zásadní pro dostupnost plynu v zimě

  
Nikola Stránská
16. 6. 2022 ▪ 15:46

Zima bude podle odborníků krutá. Rusko podle slov svého velvyslance možná zastaví dodávky plynu v plynovodu Nord Stream 1, což by vyvolalo masivní růst cen, které se už v současnosti kvůli nízkým dodávkám suroviny pohybují nad 135 eury za kWh.

Plynoměr
Plynoměr

Ruský Gazprom, tedy hlavní dodavatel zemního plynu začal v předchozích dnech opět škrtit dodávky zemního plynu do Evropy. Podle firmy je to způsobené embargem, které zpomalilo opravu plynovodních zařízení. Podle německého vicekancléře a ministra pro hospodářství a ochranu klimatu Roberta Habecka je ale pravým důvodem politický tlak na Evropskou unii.

Menší tok plynu do Evropy v současné době vyvolal další rapidní růst ceny zemního plynu na trzích. Ten hlavní, podle kterého se ceny v EU řídí nyní prodává plyn za více jak 135 eur (asi 3340 korun) za megawatthodinu. Nízký tok v plynovodu, ale i vysoká cena tak snižuje rychlost s jakou se zásobníky plní na zimní měsíce. Jak už dříve uvedl šéf Mezinárodní energetické agentury (IEA), Evropa stále není připravena na nedostatek plynu či úplné ukončení dodávek. V případě, že k tomu dojde, může být letošní zima opravdu krutá a přinést také dodávky zemního plynu na příděl.

Vysoké ceny plynu jsou problém i pro tuzemské plynárenské společnosti. Předseda představenstva Pražské plynárenské na sociální síti Twitter informoval, že pokud by měl být zásobník plněn v současné situaci, kdy cena dosahuje 130 eur za megawatthodinu, vyšlo by to firmu navíc na přibližně 1,2 miliardy korun. Právě Pražská plynárenská už dříve požádala Prahu, která je jejím jediným akcionářem o poskytnutí půjčky až dvě miliardy na nákup plynu pro následující zimu.

Podle vyjádření ruského velvyslance při Evropské unii Vladimira Čižova pro agenturu RIA Novosti navíc hrozí, že přetrvávající problémy s opravou plynárenského zařízení na plynovodu Nord Stream 1 mohou způsobit úplné zastavení toku v plynovodu. To by mohlo podle odborníků vést k ještě dramatičtějšímu růstu cen zemního plynu na trzích.
Štítky: Plyn Rusko Zemní plyn Energie Evropská unie RePowerEU
Zdroj: RED