EnergoZrouti.cz

Rusko opět škrtí dodávky plynu do Evropy. Putinova „zbraň“ tak znovu zvedá ceny energií

  
Tomáš Jelínek
15. 6. 2022 ▪ 12:24

Ceny zemního plynu na burzách opět rostou. Paniku na trzích totiž vyvolala zpráva o tom, že plynu z Ruska v současnosti do EU proudí méně kvůli prodlevám na opravách plynovodních zařízení. V Itálii pak evidují i snížení dodávek bez jakéhokoliv důvodu.

Plynový hořák
Plynový hořák
Foto: Magnascan z Pixabay

Rusko v současnosti podle několika zdrojů snížilo dodávky zemního plynu do Evropy. Podle italského ropného giganta Eni teče aktuálně do Itálie asi o 15 % plynu méně. Ruská státní společnost Gazprom, která je za dodávky plynu odpovědná ale snížení dodávek nekomentovala.

Stejně jako do Itálie, proudí nižší objemy zemního plynu i do dalších zemí Evropy, v tomto případě jde ale podle agentury Reuters o omezení z důvodu prodlev při opravách na plynovodních zařízeních.

Nižší dodávky zemního plynu, kterých se obává celá Evropa, která se v současnosti snaží co nejvíce naplnit zásobníky pro zimní období tak opět tlačí na cenu. Ta po několika týdnech poklesů a stagnace začala opět růst. Stát za tím mohou obavy o nedostatek plynu pro zimu, před kterým již varoval šéf Mezinárodní energetické agentury. Podle jeho slov by totiž v případě nedostatku plynu z Ruska a tuhé zimy mohlo dojít k tomu, že se plyn stane komoditou na příděl.
Štítky: Plyn Energie Rusko Ukrajina Gazprom EU Energetika Vladimir Putin
Zdroj: RED