EnergoZrouti.cz

Uhlí místo zemního plynu nebude pro klimatické závazky problém, ale jen dočasně

  
Lenka Nováková
13. 7. 2022 ▪ 14:36

Obavy z uzavření dodávek plynu před zimou v Evropě stále sílí. Mnoho zemí tak připravuje do pohotovosti uhelné elektrárny, které byly chystané „na důchod“. Pokud půjde jen o krátkodobé řešení, neměl by to podle odborníků být problém ani pro klimatické závazky.

Obnovení uhelných elektráren bude mít jen malý dopad na ekologii
Obnovení uhelných elektráren bude mít jen malý dopad na ekologii
Foto: Ben Scherjon z Pixabay

Několik evropských zemí včetně České republiky počítá v případě nedostatku zemního plynu z Ruska v zimních měsících s větší mírou využití uhlí. To sice ještě před několika měsíci patřilo mezi jedno z hlavních fosilních paliv, jehož využití mělo být ukončeno v první řadě, nyní je ale situace jiná. Plány Evropy využít uhelné elektrárny jako jakýsi záložní zdroj energie v případě nedostatku zemního plynu ale podle odborníků nebudou problém.

Jak ukazují data zprávy organizace Ember, uvedení několika uhelných elektráren v Evropě do pohotovostního režimu by mělo mít jen malý dopad na emise a klimatické závazky, které EU stanovila. Studie, kterou organizace vytvořila počítá s tím, že by se v následujících až osmnácti měsících mohla přechodně zvýšit výroba elektřiny z uhlí v Německu, Rakousku, Francii nebo Nizozemsku bez toho, aniž by byl dopad na klima znatelný.

Evropská unie v posledních měsících věnuje dodávkám zemního plynu, který ruský prezident Putin využívá jako ekonomickou zbraň i v rámci invaze na Ukrajinu velkou pozornost. Už dříve se tak zástupci evropských ekonomik shodli na tom, že je nutné naplnit před zimou zásobníky na zemní plyn. Ten by totiž s blížící se zimou mohl být ještě více omezen. V současnosti totiž probíhají práce na plynovodu Nord Stream 1, které dodávky plynu zpomalily či úplně zastavily. EU se tak obává, že by následně už vůbec nemuselo dojít k opětovnému obnovení plných dodávek.

Místo zemního plynu, který ještě před několika měsíci měl být jednou z hlavních náhrad za uhlí ve výrobě energie se tak nyní uhlí vrací zpět na scénu. Pokud však půjde jen o dočasné řešení pro letošní zimní a jarní měsíce, neměl by to být podle odborníků problém.
Štítky: Uhlí Vytápění Fosilní paliva Rusko Zemní plyn Klimatická změna Energetická krize
Zdroj: RED