EnergoZrouti.cz

Evropě chybí plyn, Rusko s ním mezitím topí „pánu bohu do oken“

  
Lenka Nováková
5. 8. 2022 ▪ 10:10

Gazprom podle některých informací v současnosti na jedné ze svých kompresorových stanic řízeně spaluje plyn. Podle některých odhadů by mohlo jít o plyn, který by jinak proudil do plynovodu Nord Stream 1.

Plyn
Plyn
Foto: Gerd Altmann z Pixabay

Evropská unie v čele s Německem v posledních měsících intenzivně řeší nedostatečné zásoby zemního plynu na zimu, které by mohly ohrozit ekonomiky mnoha zemí. Plyn, který v současnosti plynovodem proudí asi jen na 20 % ale na ruské straně přebývá, a tak jej podle některých zpráv Gazprom spaluje.

Ačkoliv některé dodávky plynu, které Rusko v současnosti nedodává do EU již Gazprom přesměroval do Asie, část z nich nejspíš není tak snadné prodat. Vrty, z kterých je plyn získávaný pak není tak snadné uzavřít. Rusko tak s EU vede energetickou válku, kterou alespoň při pohledu na ceny energií unie prohrává.

Podle informací, které jako první zveřejnil finský server Yle v současnosti přichází velké množství informací o tom, že Gazprom přebytečné dodávky plynu řízeně spaluje na jedné z kompresorových stanic plynovodu Nord Stream 1 v Portovaya.

Fotografie, kterou server zveřejnil prý pochází z finské strany a ukazuje vysoký plamen, který je viditelný i z velké dálky. Podle některých odhadů se tak jedná o řízené spalování plynu, které spaluje přebytečné dodávky, jež v současnosti neproudí do plynovodu.

Ačkoliv se novinářům nepovedlo pravost nahrávek spolehlivě ověřit, údaje ze satelitů NASA, které zkoumají požáry na celé planetě, ukazují, že na místě jsou požáry pozorovány už delší dobu. Jejich začátek přitom pochází ze stejné doby, kdy Gazprom začal omezovat dodávky plynovodem.
Štítky: Rusko Plyn Energie Gazprom Vytápění Zemní plyn Nord Stream 1 Finsko
Zdroj: RED