EnergoZrouti.cz

Kosovo kvůli obavám z nedostatku elektřiny zakázalo těžbu kryptoměn

  
Tomáš Jelínek
6. 8. 2022 ▪ 09:26

Kosovo kvůli vysokým cenám elektřiny a obav z jejich nedostatku zavádí nová opatření. Ta by měla zajistit dostatek energie pro vytápění domácností, snížit energetickou náročnost veřejných institucí nebo také zakázat těžbu kryptoměn.

Bitcoin - v současnosti nejznámější kryptoměna
Bitcoin - v současnosti nejznámější kryptoměna
Foto: Ruben z Pixabay

Poslanci kosovského parlamentu schválili nové rozhodnutí vlády, které by mělo stanovit nouzová opatření k zajištění dodávek elektřiny. Země totiž očekává, že přes následující zimu mohou nastat velké problémy s dodávkami elektřiny i kvůli prudkému nárůstu ceny. Země tak vyzvala všechny instituce k šetření elektřiny a zakázala těžbu kryptoměn.

Vysoké ceny elektřiny už přitom na konci minulého roku donutily místního distributora elektrické energie Kosovo Electricity Distribution Co. (KEDS) k opatřením. Na dvě hodiny denně tak byla odpojována některá odběrná místa tak, aby byla zajištěna stabilita energetické sítě.

Nová mimořádná opatření by měla platit až 180 dnů a měla by pomoci domácnostem zajistit dostatek energie pro vytápění. Omezit by se tak měly jak veřejné instituce, tak i firmy a všichni by měli hledat další možnosti úspor energií. Nové opatření také zakazuje těžbu virtuálních kryptoměn jako je bitcoin, ethereum a všech dalších.

Země v současnosti v energetice spoléhá primárně na uhelné elektrárny. Ty v minulém roce postihl výpadek, který způsobil velké komplikace. Úřady se tak do budoucna chtějí zaměřit hlavně na výstavbu obnovitelných zdrojů energie, které by měly přinést jak ekologičtější energii, tak i větší stabilitu energetické sítě.
Štítky: Kryptoměny Bitcoin Kosovo Elektřina Energetika Energetická krize
Zdroj: RED