EnergoZrouti.cz

Účty za energie budou po nadcházející zimě vyšší než se očekávalo

  
Lenka Nováková
2. 8. 2022 ▪ 15:04

Vyúčtování energií po letošní zimě by pro mnoho domácností mohlo přinést velké finanční problémy. Podle některých odborníků se totiž ceny zvýší ještě mnohem více než se původně očekávalo.

Vyúčtování za energie může být po letošní zimě problém pro mnoho domácností
Vyúčtování za energie může být po letošní zimě problém pro mnoho domácností
Foto: YANETH LOTERO z Pixabay

Účty za elektřinu a plyn spotřebované v letošním roce by podle odborníků mohly být ještě o něco vyšší než se původně předpokládalo. Většina domácností si tak oproti minulým rokům dramaticky připlatí. V souladu se současným růstem velkoobchodních cen se ale dá očekávat, že problém bude přetrvávat i v následujících letech.

Vyúčtování, které budou lidé dostávat po letošní zimě, by tak mohlo být pro mnoho domácností velkým problémem. Očekává se totiž, že mnoho z domácností, které spadají do nízkopříjmových kategoriích ale v některých případech i do středněpříjmových budou mít s úhradou faktur od dodavatelů energií problém.

Vláda sice v současnosti připravuje úsporný tarif, který by měl přinést podporu proti drahým energiím, podle informací Hospodářských novin, které na případ upozornily se ale podpora bude vztahovat jen na elektřinu. Plyn by pak měl přijít na řadu až v následujícím roce. Příspěvek by pak měl odpovídat částce kolem dvou tisíc korun na domácnost, což mnoha domácnostem nikterak nepřilepší.

Podle některých odborníků by se navíc situace měla začít vracet do normálu nejspíš až do roku 2024. Vzhledem k současné výši velkoobchodních cen totiž nelze nijak dramatické změny očekávat. Domácnosti, ale i firmy či veřejné instituce tak budou muset hledat způsoby jak za energie co nejvíce ušetřit, což už se ostatně projevilo i na spotřebě plynu v letošním prvním čtvrtletí. Část z tohoto poklesu ale nejspíše přineslo i teplé jaro, které umožnilo méně vytápět domovy a tím spotřebovávat menší množství zemního plynu.

Aktuální situace na trzích a nepředvídatelnost dodávek zemního plynu z Ruska pro letošní zimu navíc může velkoobchodní ceny plynu dál rychle zvýšit. Právě nepřehledná situace kolem dodávek zemního plynu, kterou Rusko udržuje Evropskou unii ve střehu může v případě jakýchkoliv změn v dodávkách zemního plynu přes hlavní plynovod Nord Stream 1 vyvolat další paniku a zvýšit ceny.

Problémy s vysokými cenami energií tak budou i v následujících měsících tématem číslo jedna mezi politickými zástupci Evropské unie. Velký problém s drahými energiemi ale eviduje třeba i Velká Británie. Místní energetický regulátor Ofgem už v květnu uvedl, že typická domácnost by mohla v říjnu očekávat nárůst cen za plyn zhruba o 800 liber (asi 23 574 korun) na 2 800 liber (asi 82 509 korun) ročně. Podle regulátora jsou ale nyní ceny vyšší než když byl odhad prováděn a proto lze očekávat, že konečná vyúčtování budou ještě mnohem vyšší.
Štítky: Energie Plyn Elektřina Vyúčtování Energetická krize Zdražování Vysoké ceny
Zdroj: RED