EnergoZrouti.cz

Lyžařský areál na Ještědu spustil výrobu umělého sněhu. Kvůli energetické krizi se stal terčem kritiky

  
Martin Bárta
11. 10. 2022 ▪ 10:35

Utáhněte si opasky, vezměte si druhý svetr, snižte teplotu v bytech a zapněte zasněžovací stroje. Přesně tak reagoval na zahájení výroby umělého sněhu ve skiareálu na Ještědu liberecký politik Jindřich Felcman. Výroba sněhu je ale v době energetické krize trnem v oku i dalším obyvatelům Liberce.

Umělý sníh na sjezdovce Nová Skalka na Ještědu (11. října 2022)
Umělý sníh na sjezdovce Nová Skalka na Ještědu (11. října 2022)

Aktualizováno - 12. 10. 2022, 11:14

Velká kritika se snesla na provozovatele skiareálu Ještěd v Liberci. Firma TMR Ještěd a.s., která stejně jako další skiareály patří do skupiny slovenského miliardáře Igora Rattaje totiž na své stránce na sociální síti Facebook 10. 10. 2022 uveřejnila příspěvek o zahájení výroby umělého sněhu. Právě to se ale kvůli plýtvání v době energetické krize stalo terčem kritiky mnoha obyvatel města včetně místních politiků.

Jak na stejné sociální síti uvedl v reakci na příspěvek firmy Jindřich Felcman (LOL): „Utáhněte si opasky, vezměte si druhý svetr, snižte teplotu v bytech a zapněte zasněžovací stroje.“ Ve stejném duchu pak zahájení výroby umělého sněhu komentoval i další uživatel na síti Twitter Milan Starec. Podle něj v současnosti energiemi šetří domácnosti, firmy, školy a státní instituce ale bohužel už ne provozovatel skiareálu – společnost TMR.

Na kritiku, zda není v teplotách okolo 14 °C brzy na umělé zasněžování firma reagovala s tím, že speciální technologie Snow Factory dokáže vyrábět sníh i při plusových hodnotách. Firma tak nyní vyrábí sníh, aby jej v dolních částech střediska měla dostatek na zahájení zimní sezóny.

Samotnou technologii TechnoAlpin Snowfactory SF100 Mobile, kterou provozovatel skiareálu využívá lze najít i v dalších podobných areálech v celé Evropě. Podle specifikací výrobce zařízení spotřebovává 0.55 litru vody každou vteřinu, při nonstop provozu tak technologie spotřebuje každý den přes 47 tisíc litrů vody. Mimo vody ale zařízení k výrobě umělého sněhu i velké množství elektrické energie. Té zařízení za celý den dokáže spotřebovat přes 3 MWh, což je podobné množství jako je tomu u průměrné domácnosti za celý rok.

Kontejner s technologií na výrobu umělého sněhu , Martin...

Společnost TMR přitom za provoz skiareálu na Ještědu není terčem kritiky poprvé. Naposledy před několika měsíci totiž požádala o změnu územního plánu na pozemcích areálu na Ještědu. Cílem změny by podle serveru nasliberec.cz měly být dvě zbrusu nové sjezdovky. Tomu by ale muselo předcházet další masivní kácení zhruba 53 hektarů lesů. To je podle serveru sedmkrát víc než kolik bylo vykáceno v posledních dvou letech s výstavbou sjezdovky Nová Skalka.

Samotný skiareál Ještěd přitom na svých webových stránkách informuje o tom, že reflektuje klimatický alarmismus projektem na ochranu životního prostředí pod názvem JEŠTĚDÉLE. Jeho cílem je podle firmy výzva k ekologickému chování, a to zejména firem. Projektem JEŠTĚDÉLE chce firma představit cestu, jak zachovat přírodu i pro další generace. Podle kritiků ale chování firmy ukazuje naprostý opak.
Štítky: Ještěd Energie Energetická krize Elektřina Liberec TMR Igor Rattaj
Zdroj: Facebook - Ještěd - Hory za rohem, Skijested.cz