EnergoZrouti.cz

Miliardy v trapu. Plovoucí terminál na plyn v Německém Stade má problémy

     
Martin Bárta
20. 3. 2025 ▪ 13:02

Miliardy investované do výstavby terminálu na LNG v německém Stade, možná přijdou vniveč. Provoz projektu, který měl zajistit stabilní dodávky zemního plynu, stojí několik milionů korun denně, a to i přesto, že není funkční.

Miliardy kubíků plynu, které měly proudit přes německý terminál Stade asi jen tak „nepotečou“ (ilustrační foto)
Miliardy kubíků plynu, které měly proudit přes německý terminál Stade asi jen tak „nepotečou“ (ilustrační foto)
Foto: Unsplash

Aktualizováno - 15. 4. 2025, 17:24

Výstavba plovoucího terminálu LNG u města Stade na severu Německa patřila mezi jeden z projektů, který měl Německu, ale i dalším zemím zajistit přístup ke stabilním dodávkám zemního plynu po ukončení dodávek z Ruska. V době vrcholu energetické krize se tak jednalo o projekt, který uklidňoval obavy v panice z toho, že bude nutné zavírat podniky a přestat topit v domácnostech. V současnosti ale projekt každý den polyká miliony korun a funkční stále není.

Terminál na LNG, tedy zkapalněný zemní plyn v Stade měl mít po dokončení roční kapacitu až 13,3 miliardy kubíků plynu. Terminál ale dosud nefunguje a pravděpodobně ani v blízké budoucnosti nebude.

Aktuální spory mezi společností Hanseatic Energy Hub GmbH (HEH), která byla zodpovědná za vývoj celého terminálu a Deutsche Energy Terminal GmbH (DET) vlastněnou německým státem, ale ukazují, že terminál plyn do německých potrubí v blízké budoucnosti nedodá.

Společnost HEH totiž uvádí, že splnilo všechny své úkoly, které byly smluvně dohodnuté, ale nedostala za ně od DET zaplaceno. DET naopak druhé straně podle současného oznámení už v lednu vypověděla smlouvy.

Právní spory tak mohou výrazně protáhnout zprovoznění terminálu, ke kterému podle některých hlasů ve výsledku vůbec nemusí dojít. Jak Německo, tak i Česko už v současnosti získávají velkou část zemního plynu z jiných zdrojů. Dokončení terminálu na LNG ve Stade by i přes to mohlo pomoci k další stabilitě dodávek plynu. Toho bude v unii v létě potřeba velké množství i pro naplnění výrazně vyprázdněných zásobníků.

Podle organizace na ochranu životního prostředí Deutsche Umwelthilfe v terminálu Stade německá vláda promrhala miliony eur a nefunkční terminál na LNG nadále stojí daňové poplatníky finance. Provoz nefunkčního terminálu totiž podle odhadů vyjde i na 200 000 eur (asi 5 milionů korun) denně. Německá vláda si totiž na deset let pronajala loď, která měla LNG do terminálu dopravovat. Ta zatím nepřevezla ani jediný kubík plynu.

Upozornění redakce: „V článku bylo dříve uvedeno, že na kapacitu terminálu Stade má smlouvu i společnost ČEZ, a jejím podepsáním se chlubil i bývalý ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. V tomto případě ovšem nejde o plovoucí terminál, o kterém se článek zmiňuje, ale o pozemní regasifikační terminál, který by měl být uveden do provozu v roce 2027. Společnosti ČEZ, jejíž pozice tímto není nijak ovlivněna, se tímto omlouváme za chybnou informaci, stejně jako bývalému ministrovi Jozefu Síkelovi.“



Sdílejte článek  
       


Štítky: Plyn Česko Německo Energie Energetika Zemní plyn LNG Terminál LNG Stade


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.