EnergoZrouti.cz

Zakažte krby, vyzývá organizace v době energetické krize

  
Lenka Nováková
27. 6. 2022 ▪ 08:58

Zakažte krby a další zdroje, které produkují vysoké množství jemných prachových částic PM 2,5 vyzývá britská organizace Mums for Lungs. Návrh ale přichází v té nejnevhodnější době, kdy mnoho domácností před následující zimou spoléhá právě na vytápění svých domovů dřevem kvůli vysokým účtům za plyn.

Vytápění dřevem
Vytápění dřevem
Foto: Alexas_Fotos z Pixabay

Zájem o vytápění dřevem v letošním roce v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu a s tím spojeným růstem cen zemního plynu rychle roste. Dřevo tak v současnosti začíná být velmi cenným artiklem před zimou, která by pro zemní plyn mohla být jednou z posledních v Evropě. Před přechodem na vytápění dřevem v krbových kamnech ale varují ekologičtí aktivisté ze Spojeného království, podle kterých by mělo dojít co nejdříve k zákazu využívání tohoto zdroje tepla.

Jak uvádí organizace Mums for Lungs (Matky za plíce), využívání krbů v domácnostech je jako dobrovolně si nechat 750 naftových nákladních automobilů vypouštět emise přímo do obýváku.

Krbová kamna totiž často nejsou využívána tak jak by tomu správně mělo být a dochází tak k vysokým emisím jemných prachových částic PM 2,5. Ty se vytváří hlavně při nedokonalém spalování při nízké teplotě, ke kterému právě v krbových kamnech dochází. Každým otevřením krbových dvířek se tak do místnosti uvolňuje velké množství těchto látek, které se oproti venkovnímu prostředí téměř nemají kam rozptýlit a tak dále kolují po místnosti. Jejich vdechování je pak nebezpečné pro všechny obyvatele domova.

Podle statistik tak jen v Evropě každoročně předčasně zemře nejméně 40 000 osob právě kvůli emisím PM 2,5 pocházejících z lokálních topenišť. Data ze Spojeného království pak ukazují, že právě lokální topeniště jako jsou krbová kamna v domácnostech produkují mnohem větší emise PM 2,5 než je tomu u veškeré silniční dopravy v zemi. V EU tak již v současnosti platí norma takzvaného ekodesignu, který by měl pomoci některé emise těchto látek odbourat. Podle odborníků se tak ale zatím neděje.

Organizace Mums for Lungs tak navrhuje zákaz vytápění krbovými kamny a dalšími zařízeními, které produkují velké množství prachových částic. Místo nich by měla být stále více instalována tepelná čerpadla a další ekologické alternativy. Organizace ale k zákazu vyzývá právě v době, kdy jsou krbová kamna poslední záchranou mnoha domácností před vysokými účty za elektřinu a zemní plyn, které v posledních měsících rychle rostou.
Štítky: Vytápění Krb Dřevo Topení Teplo Energetická krize Plyn Rusko Ukrajina
Zdroj: RED