EnergoZrouti.cz

Chytré termostatické hlavice by podle energetické agentury měly být povinné

  
Lenka Nováková
1. 8. 2022 ▪ 14:08

Už v příštích letech by mohlo být povinné nainstalovat na radiátory chytré termostatické hlavice, které dokáží přinést úspory a zařídit chytřejší vytápění domácností. Německá agentura by na jejich pořízení chtěla spustit dotace, následně pak za jejich absenci udělovat sankce.

Chytrá termostatická hlavice na radiátor
Chytrá termostatická hlavice na radiátor

Vysoké ceny za energie v čele se zemním plynem nutí nájemce i majitele domů v celé EU k hledání nových možností jak snížit svou spotřebu. Každý den tak média v čele s těmi německými informují o tom, jak v rámci úspor plynu, které by měly zabránit jeho nedostatku v zimě dojde k drastickým omezením. Omezit by se tak mělo svícení veřejného osvětlení, vytápění úřadů či škol nebo omezení délky sprchování. Mimo to ale Německá energetická agentura (DENA) navrhuje i povinné zavedení chytrých termostatických hlavic.

Právě chytré termostaty či termostatické hlavice mohou v některých případech přispět ke snížení spotřeby energií hlavně v domácnostech či kancelářích. A rozhodně podle výrobců těchto chytrých zařízení nejde jen o malé úspory. V mnoha případech totiž může například podle výrobce chytrých termostatů Tado dojít k úspoře i 30 % nákladů na energie.

Chytré termostatické hlavice totiž oproti těm standardním, které fungují na velmi prostém principu dostávají i funkce, které z nich dělají mnohem chytřejší zařízení. Současné modely totiž sledují jak přítomnost obyvatel v domácnosti a v případě nepřítomnosti snižují teplotu, na kterou je obydlí vytápěno. Mimo to se ale dokáží naučit jak rychle je jednotlivá místnost vytopena při spuštění kotle a tak omezit zbytečné plýtvání. Ke svému chodu také často využívají předpovědi počasí a snižují vytápění v případě, že do domu může svítit slunce, které jej ohřívá.

Není tak divu, že instalace chytrých termostatických hlavic byla i jedním z témat při jednání mezi americkým prezidentem Joem Bidenem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Úspory v domácnostech, které by automatizace přinesla by totiž mohly být jedním ze způsobů jak snížit spotřebu zemního plynu o 15 %, což si jako cíl stanovily státy Evropské unie pro letošní zimu.

Instalace chytrých termostatických hlavic by se tak v některých zemích mohla stát dokonce povinností. Jak uvedl ve zprávě šéf Německé energetické agentury Andreas Kuhlmann: „Klíčem ke značným úsporám energie na vytápění je transparentnost. Již dnes máme k dispozici technologie jako jsou měřící systémy a digitální termostaty. Ty by měly být masivně podpořeny.“ Podle Kuhlmanna by větší míra využití technologií ve vytápění domácností mohla přinést úspory až 10 procent.

Pro začátek by tak podporu chytrých termostatů a dalších podobných řešení měl zajistit dotační program, který by pokryl až polovinu pořizovacích nákladů. V následujícím roce by se podpora snížila na čtvrtinu. Ve třetím roce by se pak systém obrátil a začal sankcionovat každého, kdo novou povinnost instalace chytrých termostatů neplní. Všechny náklady v případě pronajímaných bytů by pak podle DENA měli nést majitelé domů.
Štítky: Vytápění Plyn Termostat Rusko Energetická krize Energie Zemní plyn Energetika Úspory
Zdroj: RED