EnergoZrouti.cz

Rána pro ekologii. Německo bude spalovat více uhlí, aby v zimě nahradilo plyn z Ruska

  
Lenka Nováková
20. 6. 2022 ▪ 09:17

Německo chystá opatření, které nepotěší ekology a napomohou dalšímu oteplování klimatu. Ve snaze zajistit dodávky energií se totiž země bude muset letos v zimě mnohem více upnout ke „starému dobrému“ uhlí.

Těžba uhlí
Těžba uhlí
Foto: Martina Janochová z Pixabay

Ještě před několika měsíci mohli ekologové po celé Evropě pomalu slavit s tím, jak přicházely další a další informace o postupném ukončení využívání uhlí v mnoha evropských ekonomikách. Poslední měsíce, které jsou spojeny s invazí Ruska na Ukrajinu, a tím prohloubenou energetickou krizí ale výrazně zamíchaly kartami. Největší ekonomika EU se tak nyní chystá na další využívání uhlí, které by mělo nahradit dodávky plynu z Ruska, jež jsou v posledních týdnech velmi nestabilní.

Ačkoliv se tak Německo v posledních letech soustředilo primárně na přechod na obnovitelné zdroje energie a zavírání svých jaderných elektráren, pro energetickou soběstačnost země v zimě nezbude nic jiného než využít „staré dobré“ uhlí. Jak uvedl německý vicekancléř a ministr pro hospodářství a ochranu klimatu Robert Habeck, Německo musí omezit používání plynu k výrobě elektřiny v době, kdy ruský dodavatel Gazprom oznamuje nižší dodávky plynovodem Nord Stream 1 či jejich úplné zastavení.

Spalováním uhlí, které produkuje dvojnásobné emise oproti spalování zemního plynu tak dojde nejen k vypouštění dalších obrovských dávek skleníkových plynů, ale i oddálením výhledu na bezemisní ekonomiku v Německu. Podle odborníků i politiků by ale větší využívání uhlí mělo být jen po dočasnou dobu, než se povede zemní plyn nahradit. Tomu by pak v největší míře měly přispět právě obnovitelné zdroje, do kterých Německo investuje v současnosti obrovské částky.

Podobné chování jako je tomu v případě Německa pak lze očekávat i v dalších zemích evropské sedmadvacítky. Silný tlak na využívání uhlí pak přijde pravděpodobně i v Česku, které je na zemním plynu z Ruska ještě mnohem více závislé.
Štítky: Plyn Uhlí Zemní plyn Německo Rusko Ukrajina Energetika Fosilní paliva Energetická krize
Zdroj: RED