EnergoZrouti.cz

Další zemní plyn pro Česko. Do přístavu v Nizozemsku dorazila další loď s LNG pro tuzemský trh

  
Markéta Bártová
10. 10. 2022 ▪ 13:51

Česko získá další zásoby zemního plynu na topnou sezónu. Do nizozemského terminálu v Eemshavenu dorazila už druhá loď s nákladem 170 tisíc krychlových metrů LNG. Ten bude nyní převeden do plynné formy.

Plynový hořák
Plynový hořák
Foto: Unsplash

Do nizozemského přístavu Eemshaven dorazila další loď ze Spojených států s dodávkami LNG určenými pro Česko. V prvním LNG terminálu vybudovaném po začátku války na Ukrajině si Česko pronajímá část kapacity. To za svůj velký úspěch považuje vláda premiéra Petra Fialy.

První loď se zkapalněným zemním plynem do Nizozemska dorazila už 19. září. Druhý tanker Maran Gas Delphi se 170 000 metry krychlovými LNG tak dorazil po necelém měsíci. LNG byl podle společnosti ČEZ, která má kapacitu v terminálu na starosti, byl už LNG přečerpán do terminálu a nyní probíhá jeho převedení do plynné podoby. Samotné LNG je totiž z kapacitních důvodů přepravováno při teplotě –162 °C. Po doručení je tak nutné jej vždy převést na plyn.

„Terminál v Eemshavenu se podařilo spustit nejen v neuvěřitelně rychlém čase, ale také zatím funguje tak, jak jsme čekali. Spolupráce jak s Gasunií, tak s dalšími uživateli terminálu funguje velmi dobře. Důkazem je, že náklad LNG pro naši druhou loď jsme se objednali u společnosti Shell, která si také v Eemshavenu pronajímá společně s námi část kapacity,“ uvedl místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.

Samotným dodavatelem plynu je společnost Shell. Po převedení do plynné podoby by LNG mělo odpovídat asi 100 milionům kubických metrů standardního zemního plynu. Česko by díky terminálu mohlo ročně získat až tři miliardy kubíků zemního plynu, což je objem rovnající se asi třetině tuzemské spotřeby. Samotný terminál ale zpracuje až osm miliard kubíků ročně.
Štítky: Plyn Rusko Nizozemsko Česko Zemní plyn Vytápění LNG Energetika
Zdroj: ČEZ