EnergoZrouti.cz

Současné zisky ropných a plynárenských společností jsou nemorální a měly by se zdanit, navrhuje šéf OSN

  
Martin Bárta
4. 8. 2022 ▪ 10:21

Současné zisky ropných a plynárenských společností jsou podle šéfa OSN nemorální. Jednotlivé vlády by je měly co nejdříve zatížit vyšší daní a vybrané finance poskytnout lidem, které energetická a klimatická krize ohrožuje nejvíce.

António Guterres, šéf OSN
António Guterres, šéf OSN
Foto: Evropská rada

Rekordní zisky, kterých v současnosti dosahují ropné a plynárenské společnosti jsou podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese nemorální. V době, kdy mnoho nejchudších lidí trpí kvůli důsledkům změny klimatu, jež jsou podporovány právě využíváním fosilních paliv, by podle šéfa Organizace spojených národů mělo dojít k většímu zdanění zisků těchto firem.

Zisky, které v současnosti překračují u největších energetických společností v součtu více jak stovku miliard amerických dolarů by tak měly jednotlivé vlády co nejdříve zdanit. Vybrané finance by pak měly putovat na pomoc těm, kteří ji nejvíce potřebují.

Vlády podle Guterrese potřebují dostatek financí na podporu právě té nejzranitelnější populace, která by se kvůli zhoršování situace na energetických trzích a rychlému růstu cen mohla dostat do vážných potíží. Mnoho domácností se totiž už dnes dostává do energetické chudoby a hrozí jim úplná ztráta přístupu k energiím.

Záznam tiskové konference generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese

Generální tajemník OSN také poukázal na to, že je nutné v co největší míře urychlit přechod na obnovitelné zdroje energie. Právě ty jsou totiž jedinou zárukou energetické stability a soběstačnosti Evropské unie. Stejně tak jsou i jedinou možností, jak zajistit energetický přechod, který zpomalí další prohlubování změny globálních teplot.
Štítky: OSN Ropa Plyn Zemní plyn Klimatická krize Energetická krize Energie Energetika António Guterres
Zdroj: OSN-UN