EnergoZrouti.cz

Lidé výrazně šetří s plynem. Spotřeba znatelně klesla

  
Nikola Stránská
1. 7. 2022 ▪ 09:30

Spotřeba zemního plynu v domácnostech i firmách v Německu znatelně poklesla. Nižší jsou ale odběry i v dalších zemích EU. Stojí za tím jak mírná zima co se teplot týče, tak i snaha domácností o co největší úspory v době, kdy ceny energií atakují rekordní hranice.

Vypnutý plynový hořák
Vypnutý plynový hořák
Foto: Andreas Lischka z Pixabay

Vysoké ceny zemního plynu v posledních měsících přinesly i jednu pozitivní zprávu ve snaze co nejvíce minimalizovat závislost na dodávkách plynu z Ruska. Podle dat německé Federální asociace energetického a vodního průmyslu (BDEW) totiž od začátku roku klesla spotřeba zemního plynu u spotřebitelů. Mohou za to hlavně teplé měsíce, ale i snaha o co největší úspory kvůli vysokým cenám energií.

Mnoho obyvatel Německa i dalších zemí tak nyní hledá možnosti, kde přes léto uspořit, aby náklady na elektřinu a plyn nebyly příliš vysoké. Někteří tak více investují do zateplení svých domovů, výměn technologií pro vytápění, ale i drobnějších změn jako jsou výměny starých spotřebičů či omezení sprchování.

Všechny tyto aktivity tak v Německu vedly k tomu, že se spotřeba plynu za prvních pět měsíců roku snížila o 14,3 procenta ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Stejně jako v České republice i v Německu přitom už dříve vláda vyzvala firmy i domácnosti k tomu, aby s energiemi neplýtvaly i kvůli tomu, aby se do zimních měsíců stihly naplnit plynové zásobníky. Ty by v případě zastavení dodávek plynu z Ruska byly pro „přežití“ v zimních měsících kritické. Během zimy by se ale domácnosti měly zaměřit na to, aby jejich spotřeba byla co nejnižší, a to hlavně snížením teplot, na které své domácnosti vytápí.
Štítky: Plyn Zemní plyn Rusko Energetická krize Energie Vytápění
Zdroj: RED