EnergoZrouti.cz

Krajům se nedaří vysoutěžit energie pro nemocnice, školy a další zařízení. Zasáhnout by podle nich měla vláda

  
Martin Bárta
22. 8. 2022 ▪ 15:16

Dodávky elektřiny a plynu pro nemocnice, školy, ale i úřady nebo kulturní zařízení se v současnosti nedaří na příští rok zajistit krajským úřadům. Jejich zástupci tak apelují na vládu, aby problém řešila. Některé úřady už svolávají mimořádná jednání jak si se situací poradit.

Stožár vysokého napětí
Stožár vysokého napětí

Vysoké ceny energií a nestabilita na energetickém trhu vytváří velké problémy pro krajské úřady po celém Česku. Těm se v současnosti nedaří nakoupit energie na příští rok a tak vyzývají vládu k řešení problému. Některým úřadům se podařilo nakoupit alespoň elektřinu, u plynu jsou ale problémy mnohem větší.

Ceny zemního plynu přitom už v minulých dnech ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku vzrostly kvůli oznámení ruského státního dodavatele Gazprom o dalším omezení dodávek v plynovodu Nord Stream 1. Velké výkyvy na burze jsou tak problematické i pro dodavatele plynu, kteří se vyhýbají uzavírání smluv s velkými odběrateli.

To je pak problém právě pro krajské úřady, města či jejich příspěvkové organizace. Své o tom tak ví zástupci Moravskoslezského kraje. Těm se sice podařilo na burze nakoupit alespoň elektrickou energii prozatím na první polovinu příštího roku. V případě plynu má ale Moravskoslezský kraj podobné problémy jako další kraje, komoditu totiž na burze vůbec nelze nakoupit.

„Do konce roku máme energie zajištěné, ovšem v roce 2023 za ně zaplatíme několikanásobně více. S odborníky z Moravskoslezského energetického centra jsme intenzivně sledovali vývoj na trhu a konzultovali nejvhodnější postup nákupu energií. Předpokládá se, že ceny energií stále porostou a každé zaváhání by se nám s největší pravděpodobností skutečně nevyplatilo. Proto jsme na burze elektrickou energii již nakoupili. Zatím na první polovinu příštího roku, doufáme totiž, že se situace uklidní a ceny za nějakou dobu zase klesnou,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Větší problémy pak má Pardubický kraj, tam už musel na pondělí hejtman Martin Netolický svolat mimořádnou poradu členů krajské rady. Elektřinu i plyn, které kraj standardně nakupuje pro školy, sociální služby, kulturní zařízení nebo třeba i pro zdravotnická zařízení na příští rok stále nemá.

„Bohužel v tuto chvíli nejsme vzhledem k situaci na trhu prozatím schopni vysoutěžit ani elektrickou energii, ani zemní plyn. V rámci vyhlášeného výběrového řízení, kde vystupujeme v roli centrálního zadavatele pro všechny naše organizace, nepřišla žádná nabídka. V případě elektrické energie sice máme distributora, ale neznáme konečnou cenu, která bohužel týden od týdne roste. Proto se musíme reálně zabývat situací, když by se nepodařilo energie nakoupit. Máme jako vlastník povinnost mimo jiné v rámci nemocnic akutní lůžkové péče, a proto si neumím představit, že by plyn nebyl dodáván vůbec. Pak bychom to museli řešit v krizovém režimu, a to i například v rámci platné krizové legislativy,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Stejně jako u plynu pak lze očekávat rychlý růst i v případě cen elektřiny. Tuzemský trh s elektřinou totiž značně přebírá vlivy z Německa a právě tam dnes cena elektřiny prodávané na rok dopředu opět trhala rekordy. V pondělí odpoledne se cena vyšplhala až na 660 eur (asi 16 259 korun) za megawatthodinu. V porovnání s cenou před pandemií a invazí Ruska na Ukrajině je nyní cena elektřiny až 13 násobná.

Zástupci krajských úřadů se tak shodují, že by se problém měl začít okamžitě řešit, jelikož jde o problém většiny úřadů. Na jednání Asociace krajů ČR tak hejtmani upozornili, že by se problémem měla okamžitě zabývat vláda. Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického ale zůstal apel na vládu bez odezvy.
Štítky: Energie Plyn Elektřina Elektrická energie Zemní plyn Energetická burza Krajské úřady
Zdroj: RED