EnergoZrouti.cz

Vyšší ceny energií přinesou více úmrtí. Řešení? Zákaz krbových kamen

  
Tomáš Jelínek
4. 7. 2022 ▪ 08:33

Vyšší ceny energií budou velký problém pro ovzduší a přinesou zdravotní potíže. Řešením problému by byl jejich zákaz, ten by ale nejvíce pocítily nízkopříjmové domácnosti, které budou na spalování dřeva závislé.

Vytápění krbem
Vytápění krbem
Foto: Pexels

Vysoké ceny energií by v příštích letech mohly přinést mnohem větší množství úmrtí v důsledku dýchání znečištěného ovzduší. Vyšší poptávka po krbových kamnech a samotném dřevě před blížící se zimou totiž pravděpodobně znatelně zvýší koncentrace prachových částic PM 2,5 a PM 10 v ovzduší. Právě ty jsou ale velký problém pro lidské zdraví. Řešení je jediné, zakázat vytápění krbovými kamny.

Na téma emisí toxických prachových částic už v minulosti proběhlo velké množství vědeckých studií. Jejich limity, které stanovuje Světová zdravotnická organizace (WHO) jako bezpečné jsou ale stále v zimním období překračovány v mnoha zemích. To následně vede k dýchání toxických látek obyvateli, kteří kvůli tomu mají ve větší míře plicní a srdeční problémy. Nemalé množství z osob, které jsou těmto látkám vystaveny navíc podle WHO předčasně umírá.

Problémem přitom nejsou jen emise toxických částic, které při nedokonalém spalování dřeva v krbu vycházejí z komínu. Velké množství těchto částic se totiž dostane přímo do místnosti, kde je topný systém umístěn. Při každém otevření krbových dvířek totiž malá část těchto látek unikne do vnitřních prostor. Tam pak oproti těm unikajícím komínem vydrží mnohem déle, jelikož se nemají kam rozptýlit.

Zdravotními důsledky spalování dřeva v krbech přitom budou podle odborníků nejčastěji zasaženy hlavně nízkopříjmové domácnosti. Právě ty totiž kvůli vysokým cenám zemního plynu a nedostatku financí na pořízení jiné technologie vytápění jakou je například tepelné čerpadlo musejí spalování tuhých paliv využít.

Stále ale zůstává i velká skupina domácností, kteří si vytápění jiným způsobem dovolit mohou. A právě na osoby v těchto domácnostech apelují studie, které vyzývají k ukončení využívání vytápění v krbových kamnech už kvůli vlastnímu zdraví, ale i zdraví své rodiny.

Ostatně k zákazu krbových kamen do roku 2027 už ve Spojeném království vyzvala i skupina matek sdružených ve skupině Mums for Lungs (Matky za plíce). Podle té totiž i moderní krby na dřevo vypouštějí až 750krát více emisí prachových částic než moderní nákladní automobil.
Štítky: Vytápění Energetická krize Plyn Teplo Energie Energetika Krby Krbová kamna Topení dřevem
Zdroj: RED