EnergoZrouti.cz

Optimismus s klesajícími cenami plynu dlouho nevydržel

  
Tomáš Jelínek
3. 9. 2022 ▪ 16:06

Optimismus, který panoval v minulém týdnu kvůli poklesu cen zemního plynu i elektřiny na burzách dlouho nevydržel. Ceny totiž kvůli dění minulých dnů nejspíš opět rychle vzrostou a mohou tak překročit i dřívější rekordy.

Dodávky plynu z Ruska opět stojí
Dodávky plynu z Ruska opět stojí
Foto: Dmitriy z Pixabay

Cena zemního plynu pro evropský trh ve virtuálním obchodním místě TTF v minulém týdnu zaznamenala znatelné poklesy. Hlavním důvodem klesající ceny mohl být podle některých odborníků optimismus v souvislosti se záměrem Evropské unie zasáhnout právě do vysokých cen energií.

Nižší ceny by ale v následujících dnech mohly opět rychle vystoupat na původní hodnoty či je ještě mírně překonat. Důvody by k tomu mohly být hned dva. Jedním z nich je zastavení dodávek plynovodem Nord Stream 1, který je hlavním logistickým prostředkem pro zemní plyn z Ruska.

Společnost Gazprom, která tok v plynovodu původně plně uzavřela jen do soboty ještě v pátek oznámila, že se odstávka prodlouží, a to i kvůli sankcím EU, které znemožňují opravu a výměnu některých technologií nutných pro provoz plynovodu. Doba, do kdy budou dodávky úplně zastaveny zatím nebyla stanovena a někteří představitelé EU se obávají, že jde opět o další politický tlak ruského prezidenta Vladimira Putina.

Tuto domněnku ostatně potvrdila i německá společnost Siemens Energy, která je výrobcem turbíny pro Nord Stream 1. Podle ní technická závada kvůli níž Gazprom znovu nespustil dodávky prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 není důvodem pro odložení zprovoznění potrubí. Právě z tohoto vyjádření firmy je možné usuzovat, že Rusko využívá plynovod jako politickou zbraň.

Hned dalším důvodem, který by mohl vyvolat opětovný růst cen plynu ale v důsledku toho i elektrické energie je oznámení šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové o tom, že přišel čas zastropovat cenu plynu z Ruska.

Před tím už dříve varoval bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv. V návaznosti na vyjádření Leyenové pak Medveděv uvedl, že Moskva přestane plyn do unie dodávat v případě, že dojde ke stanovení cenového stropu na zemní plyn, ale i na ropu a ropné produkty.
Štítky: Plyn Rusko Gazprom Nord Stream 1 Zemní plyn Energetika Evropská unie Energetické trhy
Zdroj: ČTK, Reuters, Evropská komise