EnergoZrouti.cz

Česko v případě nouze umožní teplárnám překračovat emisní limity, navzdory snaze EU o přesný opak

  
Nikola Stránská
31. 8. 2022 ▪ 16:39

Česko vyhlásí předcházení stavu nouze v teplárenství. Teplárny díky tomu budou moci navzdory EU o snižování emisí skleníkových plynů překračovat emisní limity.

Komíny elektrárny spalující uhlí
Komíny elektrárny spalující uhlí
Foto: Pixabay

Už od pondělí 5. září začne v Česku platit takzvaný stav předcházení stavu nouze v teplárenství. Ten by měl pomoci snížit množství využívaného zemního plynu v návaznosti na obavy z jeho nedostatku v letošní topné sezóně. Ministerstvo průmyslu a obchodu tak získá možnost povolit překračování emisních limitů.

Česko by v případě, že Ministerstvo průmyslu a obchodu vydá opatření, kterým upraví pravidla pro zdroje tepla mohlo produkovat mnohem vyšší emise. Teplárny by totiž v tomto případě mohly jako zdroj tepla využívat uhlí nebo lehké topné oleje, které by jinak nesplňovaly emisní limity.

Při takové úpravě by ale Česká republika šla přesně proti Evropské unii. Ta podle dokumentu, který má k dispozici agentura Reuters vyzývá světové ekonomiky k mnohem většímu důrazu na snižování emisí skleníkových plynů, který je v současnosti nedostatečný.

Návrhy, jak chtějí jednotlivé země přísněji snižovat své emise skleníkových plynů by měly být předloženy na Konferenci OSN o změně klimatu (COP27), která bude probíhat od 6. do 18. listopadu v egyptském Šarm aš-Šajchu.

„S ohledem na nevyzpytatelnost ruského diktátora Vladimira Putina je nutné se co nejlépe připravit na nadcházející topnou sezónu a zajistit snížení spotřeby plynu,“ uvedl ministr Jozef Síkela a dodal: „Tento krok je signálem pro teplárny, které mohou užívat jiné palivo než plyn, aby se tímto palivem předzásobily, a aby si zajistily dostatek zaměstnanců.“

Předcházení stavu nouze v teplárenství by mělo po vyhlášení platit maximálně po dobu 12 měsíců. V případě potřeby je ale možné jej o dalších 12 měsíců prodloužit pokud potrvají důvody kvůli kterým byl vyhlášen, tedy současná energetická krize a nedostatek zemního plynu.

Jak už dříve ukázala zpráva nezávislého energetického think tanku Ember, využívání uhlí pro získávání energie namísto plynu by nemělo být pro současné ekologické závazky až natolik problematické. V každém případě by ale mělo jít jen o krátkodobé řešení v případě akutních potíží.
Štítky: Energie Energetika Uhlí Vytápění Uhelné elektrárny Fosilní paliva Ministerstvo průmyslu a obchodu Josef Síkela
Zdroj: RED