EnergoZrouti.cz

Kůrovcová kalamita se v Libereckém kraji zhoršuje, lesníci se obávají příštího roku

  
Martin Bárta
10. 11. 2020 ▪ 08:54

Kůrovcová kalamita v tuzemsku podle dat státního podniku Lesy ČR v některých krajích zpomaluje. Výjimkou je ale Liberecký kraj, kde podnik očekává v příštím roce rychlou eskalaci současné situace.

Vykácené dřevo
Vykácené dřevo

Letová sezóna kůrovce už letos skončila a tak Lesy ČR hodnotí vývoj aktuální situace. Ta se na Vysočině ale i na velké části Moravy zlepšuje a proti kůrovci se daří účinně bojovat. Jiné je to ale v rámci Libereckého kraje, tam totiž Lesy ČR, které mají ve správě největší část tuzemských lesů očekávají další eskalaci situace v příštím roce.

Množství vytěženého dřeva opět rekordně roste

V Libereckém kraji tak podnik od začátku příštího roku provede organizační změnu, která by měla v jednotlivých oblastech posílit pravomoci a zrychlit proces rozhodování. Právě rychlé odklízení stromů napadených kůrovcem je totiž v boji proti němu zásadní.

Za zlepšením letošní situace v jiných oblastech Čech i Moravy pak může stát déšť, který pomáhá proti kůrovci částečně bojovat. Podle lesníků ale zdaleka není vyhráno a také není jisté, že se situace z minulých let, která byla pro lesy opravdu dramatická nemůže znovu opakovat.

Lesy ČR jen za letošních devět měsíců vytěžily v tuzemských lesů 7 137 543 m3 napadených stromů. Za stejné období v loňském roce to přitom bylo 6 595 134 m3 a v roce 2018 3 863 232 m3. Z čísel je tedy viditelné, že kůrovcová kalamita stále pokračuje a napadených stromů výrazně přibylo. Právě s rychlejší organizací a odstraňováním napadených porostů se ale daří kůrovce zpomalovat.

V kraji chybí lidé, nepomáhá ale ani těžký terén

Rychlý růst napadeného dříví lýkožroutem v Libereckém kraji je způsoben hlavně zvýšením množství napadeného dřeva, které nebylo zpracováno. Pokud totiž nedojde k včasnému odstranění stromů, může se z nich na jaře kůrovec rozšiřovat do dalších oblastí kde jsou stromy zatím zdravé.

„Do konce února musíme veškeré kůrovcové dříví zpracovat a během března připravit obranná opatření pro jarní rojení. V Libereckém kraji očekáváme eskalaci kalamity v příštím roce,“ uvádí Josef Vojáček, generální ředitel Lesů ČR.

Situaci v kraji zhoršuje také nedostatek zpracovatelských kapacit a špatně přístupný terén. Lesy ČR tak v oblasti posílí i pohyb pracovníků a zvýší tak aktivitu ve vyhledávání napadených stromů.

Během kalamity se kácí zdravé stromy na Ještědu

Město Liberec a provozovatel skiareálu Ještěd – společnost TMR slovenského miliardáře Igora Rattaje proti sobě také před nedávnem poštvaly ekologické organizace. Provozovatel skiareálu chtěl totiž v rámci výstavby nové lyžařské sjezdovky vykácet velké množství lesů.

Ekologickým aktivistům vadilo právě kácení zdravých stromů v době kdy v Libereckém kraji ale i celé ČR rezonuje zesilující kůrovcová kalamita. Společnost se ale s městem dohodla na vysázení dvojnásobného počtu stromů než který bude vykácen, což město a částečně i ekologové akceptovali. Společnost tak už v průběhu října začala s kácením. Nové lesy by pak měla vysázet nejpozději do konce roku 2023.
Zdroj: Lesy ČR