EnergoZrouti.cz

Liberecký spolek vysadí tisícovku vzácných tisů, získal na to dotaci z Norských fondů

  
Martin Bárta
5. 5. 2021 ▪ 08:24

Tisícovku vzácných tisů červených chce v následujících letech vysadit v rámci Libereckého kraje spolek ČMELÁK, ten se výsadbou tohoto stromu zabývá už přes 24 let. Nyní spolek na projekt získal i dotaci z Norských fondů.

Tis červený
Tis červený
Foto: xpistianbecker / Pixabay

Tisícovku vzácných tisů červených chce v následujících letech vysadit liberecký spolek ČMELÁK. Ten nyní na projekt získal dotaci 2,6 milionu korun z Norských fondů. Zbytek částky chce spolek zajistit od soukromých dárců a firem.

Tisů v krajině dlouhodobě ubývá

V rámci projektu by mělo dojít k detailnímu zmapování výskytu tisů červených v Libereckém kraji, právě na základě toho určí organizace další postup a strategii při výsadbě nových stromů.

Projekt už má v současnosti vytipovaných 32 míst, která jsou vhodná pro výsadbu vzácného tisu červeného, který v kraji zaznamenává dlouhodobě klesající trend svého druhu. Další místa by pak měla přibývat pro výsadbu v dalších letech.

„Tis je rozhodně dřevina, která si naši podporu zaslouží. Věříme, že dvouapůlletý projekt, který se rozběhne v polovině roku 2021, napomůže obrátit dlouhodobý trend úbytku tohoto druhu v krajině. Naším cílem je zajistit, aby se v budoucnu do lesů v kraji každoročně navracelo minimálně 1000 kusů této dřeviny.“ říká Jiří Antl, koordinátor projektu.

Sazenice stromu rostou velmi pomalu

Částka 2,6 milionu korun, kterou spolek získá pokryje zhruba 80 procent nákladů. Zbytek tak musí spolek ještě sehnat od firem pro které chystá i možnost takzvaných teambuildingů, kterými se budou podílet na výsadbě. Zapojit se ale samozřejmě může i veřejnost a to formou sbírky na portálu Darujme.cz či na e-shopu organizace, kde jsou k dispozici předměty k projektu návratu tisů červených.

„Tis červený roste velice pomalu, tříletá sazenička je velká jen okolo 10 centimetrů, takže budeme vysazovat stromky staré 7 – 10 let. Ačkoliv se jedná o naší původní dřevinu, tak ho v naší krajině potkáte jen velmi zřídka, opravdu starých stromů je velmi málo.“ říká předseda spolku Jan Korytář.

Jen organizace ČMELÁK se záchranou tisu zaobírá již více jak 24 let. Za tu dobu tak už bylo díky její pomoci vráceno do krajiny okolo 650 kusů vzácného tisu.
Štítky: Tis červený Čmelák Norské fondy
Zdroj: RED