EnergoZrouti.cz

Vědci se zaměří na využití lesních cest k zadržení vody, která v lesech chybí

  
Martin Bárta
21. 6. 2022 ▪ 13:20

Nový projekt vědců z Mendelovy univerzity v Brně a České zemědělské univerzity by mohl v budoucnu pomoci s lepším hospodařením vody v lese. Vědci totiž chtějí najít způsoby, jak účinně využívat vodu z lesních cest, která dnes velmi rychle odtéká, aby nepoškozovala povrch cesty.

Lesní cesta
Lesní cesta
Foto: Pixabay

V rámci tříletého projektu se vědci z Mendelovy univerzity v Brně a České zemědělské univerzity chystají posoudit technické a biotechnické metody, které by měly přispět k zadržení vody z lesních cest. Voda je totiž dnes ve většině případů sváděna z cest tak, aby je nenarušovala a voda z lesa rychle odtekla. V době klimatické změny je ale zadržení vody v lese velmi důležité.

Tuzemské lesy jsou protkané hustou sítí cest, které využívají jak turisté, tak i těžká lesnická technika. Voda je tak z okolí cest odváděna primárně tak, aby nebyl poškozen jejich povrch. Při deštích tak dochází k odtoku vody do trubních propustků a následně rychlému odtoku z lesa.

Vědci by tak chtěli místo těchto řešení začít více používat různé metody vsakování tak, aby se voda z lesa nevytrácela ale zůstala v něm. „Pokud změníme tok vody a navrhneme například místo odtoku vsakování, měli bychom na jednotlivých stromech, hladině podzemní vody a vlhkosti půdy potvrdit, že jsou opatření funkční,“ uvedla Valerie Vranová z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Na projekt, který poběží až do konce roku 2024 získali vědci od Ministerstva zemědělství 15 milionů korun.
Štítky: Voda Les Stromy Klima Změna klimatu Sucho Vysychání
Zdroj: RED