EnergoZrouti.cz

Kupujete výrobky Nike, Adidas, H&M a dalších velkých značek? Pak se podle studie podílíte na devastaci pralesů

  
Martin Bárta
29. 11. 2021 ▪ 18:55

Nakupujete oblečení velkých světových výrobců jako jsou Nike, Adidas, H&M a mnoha dalších? Pak nejspíš přispíváte k devastaci brazilských pralesů. Podle nové studie totiž dodavatel velkého množství oděvních značek napomáhá ke kácení deštných pralesů.

Obchod s oblečením
Obchod s oblečením
Foto: Ranjat M z Pixabay

Nový výzkum, který se zaměřil na globální řetězce módního průmyslu ukazuje, že řada velkých módních značek mezi kterými nechybí Nike, Adidas, H&M, New Balance, Louis Vuitton, ale i široké množství dalších přispívají k odlesňování amazonského deštného pralesa. Velká část z nich je totiž napojena na společnosti zabývající se výrobou kůže a koženého zboží, které stojí za rozsáhlým odlesňováním.

Konec odlesňování do čtrnácti let. Podle ekologů pozdě

Pro výrobu módní kůže je totiž hojně využívána hovězí kůže, která stojí za velkým množstvím odlesněných ploch amazonského deštného pralesa. Podle nové studie je tak na největšího brazilského výrobce kůže, tedy společnosti JBS, napojeno právě velké množství světových značek. Tyto údaje získala organizace STAND.earth průzkumem téměř 500 tisíc řádků celních údajů, které zaznamenávají přepravu širokého množství zboží.

Samotná společnost JBS, která je dodavatelem kožených materiálů pro světové módní značky se sice nedávno zavázala, že kvůli její činnosti nebudou do roku 2035 odlesňovány žádné pralesy. Podle ekologů je ale tato snaha stále nedostatečná i vzhledem k rychlosti s jakou v současnosti odlesňování probíhá.

Jiná studie, která byla už dříve publikována v prestižním vědeckém časopise Nature ukázala, že amazonský prales je už nějakou dobu čistým emitentem uhlíku. V současnosti už tedy prales vyloučí o více než 1 miliardu tun oxidu uhličitého než absorbuje. Tento vývoj je tak velmi často dáván za vinu současné špatné vládní politice prezidenta Jaira Bolsonara, který dává přednost ekonomické činnosti oproti ochraně vzácného pralesa.

Nová studie ovšem upozorňuje, že kácení pralesů a další uvolňování zachyceného oxidu uhličitého bude pokračovat dokud na něj budou silné ekonomické tlaky. Ty jsou ovšem vytvářeny i silnou poptávkou po produktech firem, které se na devastaci pralesa podílejí.
Štítky: Oblečení Móda Studie Amazonský prales Nike Adidas
Zdroj: Stand.earth