EnergoZrouti.cz

Ekologická organizace chce dětem přiblížit krajinu v jejich okolí, pomůže jim se sázením stromů

  
Markéta Bártová
16. 4. 2022 ▪ 15:06

Ekologická organizace ČMELÁK chce dětem více přiblížit krajinu v okolí jejich bydliště. V novém projektu, který podpoří i Ministerstvo životního prostředí, tak budou studenti moci vysázet stromy a keře. Organizace se postará o odbornou stránku a zajistí i sazenice.

Děti u jednoho z vysazených stromků
Děti u jednoho z vysazených stromků
Foto: ČMELÁK

Liberecká organizace ČMELÁK získala podporu Ministerstva životního prostředí pro svůj projekt „Děti a stromy – vyrosteme společně?“. Ten by měl pomoci přiblížit žákům i studentům krajinu v okolí jejich bydliště tím, že si v ní sami vysází ovocné stromy a keře. Děti by si měly samy zajistit místo pro výsadbu, ale i provést samotnou výsadbu. Organizace jim pak dodá sazenice ale zajistí i odbornou stránku výsadby.

Ačkoliv samotný projekt má za cíl navracet stromy do volné krajiny i obcí, nepůjde v první řadě jen o samotnou výsadbu. Ekologická organizace totiž chce, aby se děti více propojily s krajinou v okolí svého bydliště. Díky aktivnímu zapojení dětí by mělo dojít k podpoře jejich pocitu, že mohou něco pozitivně ovlivnit a prosadit.

„Při plánování projektu jsme vycházeli z našich vlastních dlouholetých zkušeností. Navazujeme na projekt Šance pro jilmy, který v minulosti oslovil školy v celém kraji. Ve spolupráci s minimálně stovkou z nich jsme vysadili do krajiny Libereckého kraje 5000 jilmů,“ uvedl Jiří Antl, který má odbornou stránku projektu na starosti.

Ještě v průběhu jara chce ČMELÁK oslovit školy v regionu s nabídkou zapojení do projektu. Děti, jejich rodiče, ale i pedagogové pak mohou začít vyhledávat místa, kam by se výsadba stromů nebo keřů hodila. Ředitelka organizace Jana Bujoková doufá, že by se v rámci projektu mohlo vysadit alespoň 250 sazenic.

Mimo samotných škol se ale k projektu mohou přihlásit i další kolektivy dětí a mládeže. Výsadba stromů a keřů z projektu by pak měla proběhnout v příštím roce. Projekt je zaměřený primárně na původní druhy stromů a keřů, podle organizace je ale možné sázet i ovocné stromy.
Štítky: Ekologie Školy Výuka Ekologická výchova Výsadba Děti Sázení stromů ČMELÁK
Zdroj: RED