EnergoZrouti.cz

Zájem o palivové dřevo je enormní, někde vznikají i pořadníky. Přibývá i ilegální těžby

  
Markéta Bártová
30. 8. 2022 ▪ 10:17

Zájem o nákup palivového dřeva je podle státního podniku Lesy ČR enormní. Někde tak musejí na prodej dřeva takzvanou samovýrobou vznikat i pořadníky. Větší zájem o dřevo na vytápění zvýšil i množství ilegálních těžeb menšího rozsahu.

Palivové dříví
Palivové dříví

Nedostatek plynu či jeho enormně vysoká cena nutí mnoho domácností před letošní topnou sezónou hledat alternativní zdroje vytápění. V některých domácnostech vyhrála ekologická tepelná čerpadla, stále více domácností si ale před zimou vytváří zásoby palivového dříví. Kvůli vysokému zájmu už někde vznikají na dřevo pořadníky.

Jak potvrzuje největší správce lesů v Česku, státní podnik Lesy České republiky, o palivové dříví je letos kvůli hrozbě problémových dodávek zemního plynu, ale i zdražování elektřiny výrazně větší zájem než v minulých letech.

Ačkoliv podnik uklidňuje, že palivového dříví, kterého si každá fyzická osoba může ročně nakoupit až 35 metrů krychlových je v současnosti dostatek, vznikají v některých místech kvůli silné poptávce pořadníky.

„Se státním podnikem Lesy ČR se snažíme minimalizovat dopady energetické krize na občany. Topení dřevem není řešením pro každého, jde však o jednu z možností pro nadcházející topnou sezónu, zejména pro lidi, kteří bydlí v rodinných domech,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Podle státního podniku Lesy ČR lidé dosud nakoupili 28 tisíc m3 klád z lesních skladů a 191 tisíc m3 dříví v rámci takzvané samovýroby. V druhém případě si takzvaní samovýrobci sami vytěží dřevo, které k tomuto účelu lesník označí v lesním porostu. To je pro mnoho zájemců o palivové dřevo cenově výhodnější.

„Vnímáme obavy lidí z energetické krize, takže se snažíme zájemce uspokojit. Ve třetím kvartále jsme ani nezvyšovali ceny. Aktuální poptávka ale výrazně převyšuje nabídku a někde, zejména v okolí velkých měst, máme i pořadníky. Záleží na regionu. Například na Vysočině nebo v severních Čechách, kde doznívá kalamita, máme dříví dostatek,“ uvedl Jiří Groda pověřený vedením Lesů ČR.

Spolu s tím, jak roste zájem o dřevo, vzrůstá také množství krádeží dřeva z lesů. Mimo velkých krádeží, kvůli kterým Lesy ČR v minulosti vytvořili aplikaci, jež umožňuje policistům snadno kontrolovat původ dřeva převáženého nákladními vozy jde také o menší nelegální těžby, které provádějí některé domácnosti.

Ty si totiž v lese nelegálně těží dřevo pro vlastní potřebu aniž by k tomu měly souhlas vlastníka lesa. V případě jejich dopadení ale mohou hrozit vysoké pokuty a tak před tím lesníci dlouhodobě varují.
Štítky: Dřevo Vytápění Topení Zima Lesy ČR Těžba dříví Energetická krize Topná sezóna
Zdroj: RED