EnergoZrouti.cz

Jihomoravský kraj sází každoročně víc jak tisícovku stromů, řadu z nich ale někdo poškodí nebo ukradne

  
Nikola Stránská
14. 2. 2022 ▪ 13:10

Jihomoravský kraj vysadí každoročně minimálně tisícovku nových stromů. Velmi často ale dochází k jejich poškození vandaly, dopravními nehodami nebo zemědělskou činností.

Mladá alej
Mladá alej
Foto: ivabalk z Pixabay

Jen za poslední tři roky vysadili zaměstnanci Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK) téměř tři a půl tisíce stromů u krajských silnic, které mají ve správě. Jednalo se jak o okrasné tak i ovocné stromy. Stále více ale dochází k jejich poškození či krádeži.

Stromy ničí dopravní nehody i zemědělci

„Stromy a aleje podél cest patří k moravské krajině neodmyslitelně již několik staletí. Jejich úloha je nenahraditelná. Jen v loňském roce jsme zasadili 1 200 kusů a je smutné, že se za poslední měsíce musíme potýkat s vandalismem i zloději těchto stromů,“ popsal radní Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Jiří Crha.

Velkou část případů poškození stromů sice nejde úplně ovlivnit, jelikož za jejich poškozením stojí meteorologické podmínky, tedy nejčastěji silný vítr. Další část je ale pak zničena při dopravních nehodách či při neopatrné zemědělské činnosti. Vandalismus je naštěstí spíše ojedinělý.

„Na konci ledna zaznamenali naši zaměstnanci na silnici II/361 u Bojanovic dva odřízlé stromy a několik dalších někdo nařízl. Případ jsme nahlásili policii a nechali si udělat odborný dendrologický posudek, vyčíslená škoda se vyšplhala k 25 tisícům korun,“ popsal ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák a dodal, že k poškozování stromů dochází čím dál častěji, přitom se jedná o trestný čin.

V letošním roce plánují správci silnic Jihomoravského kraje vysadit další minimálně tisícovku stromů. Výsadby budou financovány jak standardní podporou jako je náhradní výsadba, tak i dotačními programy, které kraj vypisuje.

„Naši silničáři se nestarají jen o údržbu silnic, ale jsou i těmi, kdo zajišťují pravidelný ořez stromů a péči o ně, a to po celém kraji. Budu rád, když stromy, které do krajiny vysazujeme, budou lidem k užitku, a ne k ničení, ty ovocné si dokonce mohou pronajmout a potěšit se úrodou,“ uzavřel Hanák.
Štítky: Jihomoravský kraj Zeleň Výsadba Stromy Ovocné stromy
Zdroj: RED