Ministerstvo potvrdilo pokutu pro Lesy ČR za pokácení vzácných lesů, podle ekologů je však směšně nízká
Ministerstvo potvrdilo oprávněnost sankce vůči státnímu podniku Lesy ČR, který ve vzácných bučinách na Litvínovsku v roce 2021 vykácel stovky stromů. Sankce, kterou nyní ministerstvo schválilo, je podle ekologické organizace Greenpeace směšná.
Státní podnik Lesy ČR v roce 2021 nelegálně vykácel stovky stromů ve vzácných bučinách u Litvínova, potvrdilo Ministerstvo životního prostředí. Státní podnik tak za kácení zhruba čtyř stovek vzácných lesů dostal pokutu ve výši 40 tisíc korun, právě to ekologové považují za zcela nedostatečný trest. Podle organizace Greenpeace byla cena vytěženého dřeva mnohonásobně vyšší než udělená sankce.
Ke kácení došlo v prosinci 2021 v Evropsky významné lokalitě, kde byly staré lesy zařazené do návrhu přírodní památky Pekelské údolí už v roce 2017. Přestože si Lesy ČR byly vědomy nutnosti povolení krajského úřadu, kácení přesto provedly bez něj. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) původně uložila podniku pokutu ve výši 100 tisíc korun, ale ministerstvo ji snížilo na méně než polovinu. Původní rozhodnutí ČIŽP navíc muselo být přepracováno.
Ekologická organizace Greenpeace dlouhodobě nejen samotné kácení, ale také přístup státních úřadů. „Od počátku upozorňujeme na to, že Lesy ČR porušily zákon. To ministerstvo nyní konečně potvrdilo, ale trest přišel až po několika letech a je směšně nízký. Pokuta navíc zahrnuje i další přestupky v Jeseníkách,“ uvedl tiskový mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.
Ministerstvo navíc bránilo Greenpeace v účasti na řízení o přestupku, což Nejvyšší správní soud označil za nezákonné. Ministerstvo tak bude muset v této věci rozhodovat znovu.
Přestože Lesy ČR na podzim oznámily plán zřídit v oblasti Východního Krušnohoří bezzásahové zóny na 1250 hektarech, stále se snaží o další rozsáhlé kácení. Zóny mají být postupně vyhlašovány v následujících 20 letech, přičemž do jejich vzniku chce podnik dál těžit dřevo. V oblasti se také snaží pokácet dalších 15 000 stromů ještě před vyhlášením chráněné krajinné oblasti Krušné hory, což už dvakrát odmítl Ústecký kraj. Lesy ČR se ale proti zákazu odvolaly.