EnergoZrouti.cz

V Krušných horách by mohlo být pokáceno několik stovek dalších stromů, ekologové se proti tomu odvolávají

  
Martin Bárta
18. 8. 2022 ▪ 12:59

Ekologové z organizace Greenpeace se odvolávají proti rozhodnutí krajského úřadu Ústeckého kraje. Ten sice kácení ve vzácných bukových porostech omezil, podle organizace ale i tak dojde ke zbytečnému vykácení dalších stovek stromů.

Bučiny
Bučiny

Krajský úřad Ústeckého kraje podle ekologické organizace Greenpeace rozhodl ve věci těžby vzácných dubů u Litvínova a Telnice. Ty chtěl ve velkém rozsahu vykácet státní podnik Lesy ČR. Ačkoliv krajský úřad plán těžby dramaticky omezil, ekologové nadále považují některé aspekty povolení za problematické a ve věci se tak odvolají.

Povolení tak dostane na stůl nadřízený orgán, kterým je Ministerstvo životního prostředí. Greenpeace dlouhodobě upozorňuje, že krušnohorské bučiny se nacházejí v evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří, která ale doposud nemá statut chráněného území.

Lesy ČR tak na místě už na jaře i přes velký odpor ekologů vykácely 200 let staré buky bez platného povolení. Tento případ tak i nadále řeší Česká inspekce životního prostředí a také Ústav pro hospodářskou úpravu lesů, kterým ekologové zaslali podnět.

„Je dobře, že se krajský úřad začal více zabývat poškozením krušnohorských bučin a rozhodl se v něm dále nepokračovat. V minulých letech se v této evropsky významné lokalitě kácelo na mnoha místech, a to často i holosečně. Takovou praxi je nutné zastavit, abychom unikátní staré bučiny nezničili. Oceňujeme, že v případě Lesů ČR kraj výrazně omezil těžbu. Ale odvoláváme se proti veškeré těžbě, která není odůvodněná bezpečností. Je totiž podle nás zbytečná a vede pouze k dalšímu narušení místních unikátních lokalit. Nesouhlasíme především s masivním kácením lesů mezi obcemi Meziboří a Litvínov, kde má jít k zemi na některých místech až polovina stromů,“ uvedla Nikol Krejčová, která má záchranu bučin v organizaci Greenpeace na starosti.

Krajský úřad ve svém rozhodnutí úplně zakázal kácení stromů v oblasti budoucí přírodní památky Pekelské údolí. Povolení k těžbě pak vydal v plném rozsahu z bezpečnostní důvodů pouze okolo silnic a domů. Výrazným omezením krajský úřad podle ekologické organizace zachránil od pokácení minimálně stovky stromů starších 130 let. Současně tak po podrobném průzkumu situace nařídil ponechávat v lese mrtvé dřevo. To totiž často slouží jako základ ekosystémů a je důležité pro zachování mnoha druhů rostlin i zvířat.

Odvolání Greenpeace tak přišlo hlavně kvůli pokračování těžby mezi obcemi Meziboří a Litvínov. Těžba by se tam měla týkat ve dvou lokalitách více jak pětistovky stromů, které jsou prý nebezpečné pro návštěvníky lesa. V lesích podle organizace platí povinnost udržovat pouze oficiální cesty, které jsou například turisticky značené. Masivní kácení na dalších místech je tak podle Greenepeace neopodstatněné.
Štítky: Lesy Kácení Greenpeace Krušné hory Bučiny
Zdroj: RED, GP