EnergoZrouti.cz

Čeští vědci výrazně přispěli k objasnění záhadných úmrtí orlů v USA

  
Martin Bárta
26. 3. 2021 ▪ 10:15

Čeští vědci stojí za objevem nového toxinu, který se usazoval na vodních rostlinách a způsoboval záhadná úmrtí orlů bělohlavých ve Spojených státech amerických. Původní výzkum trval přes 20 let.

Orel bělohlavý
Orel bělohlavý
Foto: Pixabay

Víc jak 25 let trápily obyvatele na jihovýchodě USA záhadné úhyny orlů bělohlavých, kteří jsou symbolem Spojených států amerických. K objasnění příčiny smrtelné nemoci výrazně přispěli čeští vědci z Akademie věd České republiky a Jihočeské univerzity.

Ptáci trpěli ochabnutím svalstva a nekoordinovaný­mi pohyby

Vědecký tým, do kterého se zapojili i odborníci z Biologického centra AV ČR, Centra Algatech Mikrobiologického ústavu AV ČR a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích potvrdil, že ptáky v USA zabíjí nově objevený toxin pocházející ze sinic. Výsledky svého výzkumu vědci publikovali v prestižním časopise Science.

Téměř 20 let se těmto úhynům věnoval tým profesorky Susan B. Wilde z Univerzity v Georgii. Orli podle vědců trpěli neurologickou poruchou zvanou vakuolární myelinopatie jež se vyznačuje nekoordinovanými pohyby a ochabnutím svalstva u postižených zvířat.

Po několikaletém výzkumu, kdy stále nebylo jasné co tyto potíže ptákům způsobuje se tým vědců zaměřil na rostlinu přeslenici vodní, která se po americkém kontinentu invazivně šíří. Právě výskyt této rostliny se totiž shodoval s oblastmi, kde byla úmrtí orlů prokázaná. Stále ale zůstávalo záhadou, proč se tak děje pouze v některých lokalitách.

Ve vodě byl brom, zdrojem může být lidská činnost

Další světlo pak vnesl do případu až německý tým profesora Timo Niedermayera z univerzity v Halle. Ten totiž objevil velké množství bromu na sinicových koloniích, které rostou na listech této rostliny. Další výzkum jihočeských vědců následně ukázal, že právě sinice, která obsadila listy rostliny je původcem nového toxinu jež stojí za úhynem orlů.

Vzorky sinic z vody , ...
„Zdroj bromu ve vodním prostředí, který je nezbytným předpokladem pro tvorbu toxinu, nebyl dosud zcela objasněn. Je však možné, že se do ekosystému dostává v souvislosti s lidskou činností, například použitím herbicidů nebo hnojiv,“ uvedl Pavel Hrouzek, vedoucí týmu z Centra Algatech Mikrobiologického ústavu AV ČR.

Podle vědců tak jde o významný objev v oblasti vakuolární myelinopatie a hromadného úhynu volně žijících vodních ptáků na území Spojených států amerických. V současnosti není jasné jak na něj budou reagovat americké úřady, podle vědců by ale bylo vhodné šetrnými metodami omezit výskyt invazivních rostlin ve vodních nádržích a zabránit tak další kontaminaci vody.
Štítky: USA Vědci Orel
Zdroj: AVČR