EnergoZrouti.cz

Sokoli se vracejí do krajiny. V Beskydech jich letos po padesáti letech vyhnízdilo hned několik párů

  
Markéta Bártová
3. 11. 2022 ▪ 11:15

Sokoli se podle odborníků po dlouhé odmlce vrací zpět do krajiny. Svědčí o tom například i letošní hnízdění několika párů v Beskydech, na které si vědci museli počkat padesát let.

Mláďata sokola stěhovavého (ilustrační foto)
Mláďata sokola stěhovavého (ilustrační foto)
Foto: Metropolitan Transportation Authority of the State of New York, CC BY 2.0

Sokoli stěhovaví, kteří dříve byli standardní součástí tuzemské krajiny se v 2. polovině minulého století téměř vytratili. Hlavním viníkem bylo podle odborníků využívání látky DDT (dichlordifenyl­trichloretan), která byla používána k ochraně rostlin a zemědělských produktů. Ta už ale byla ve většině zemí zakázána a prostředí pro zvířata se tak zlepšilo. I díky tomu se ptáci do krajiny vrací. Známkou toho je letošní hnízdění několika párů sokolů v Beskydech.

V České republice v současnosti hnízdí podle dat odborníků více jak stovka párů sokolů stěhovavých. V Beskydech ale jejich hnízdění v letošním roce bylo velmi unikátní, jelikož šlo o první hnízdění více párů po padesátí letech. Sledování ptáků a ochranu jejich hnízd v Beskydech provádí zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), Muzea regionu Valašsko a státního podniku Lesy ČR.

„Od roku 2017 jsme po půlstoletí trvající přestávce evidovali každoročně zahnízdění jednoho páru sokolů. Letos ale v Beskydech zahnízdily dokonce páry tři. Navzdory chladnému jaru tu sokoli odchovali devět mláďat. Je to opravdu úctyhodný výkon – v době, kdy seděli na vejcích, napadlo 20 cm sněhu a teploty opakovaně klesaly pod bod mrazu,“ uvedl Václav Tomášek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Vědci nová mláďata po narození okroužkovali a zároveň jim odebrali vzorek DNA do Genetické banky Muzea regionu Valašsko. DNA následně poslouží pro sledování genetické diverzity populací a vědci z něj zjistí i to odkud zvířata, která nyní žijí v Beskydech pochází.

„Mláďata byla na levé noze osazena černobílými odečítacími kroužky s trojpísmennými kódy AKD – AKL a tak se můžeme těšit na zpětná hlášení. I nadále tak budeme sledovat osudy „našich“ letošních mláďat a snad se dozvíme, kam se vydají na svoji životní cestu a jak vysokého věku se případně dožijí. Přejeme jim šťastný let,“ dodává Václav Tomášek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Štítky: Zvířata Beskydy Sokol Sokol stěhovavý AOPK