EnergoZrouti.cz

Ornitologové evidují další případ nelegálně zastřeleného dravce. Pachatel se ale pravděpodobně trestu vyhne

     
Markéta Bártová
11. 11. 2024 ▪ 13:51

Tuzemští ornitologové evidují od roku 2017 více než pět set případů nelegálního zastřelení či otravy zvířat. Nejnovějším případem je smrt osmileté samice luňáka červeného na Hodonínsku, kterou někdo zastřelil. Podle České společnosti ornitologické však před soudem končí jen minimum těchto případů.

Ornitologové upozornili na další případ nelegálně zastřeleného dravce, rodně jich mohou být i desítky
Ornitologové upozornili na další případ nelegálně zastřeleného dravce, rodně jich mohou být i desítky
Foto: Česká společnost ornitologická / Klára Hlubocká

Osmiletá samice kriticky ohroženého luňáka červeného, označená vysílačkou s kódem AUKI27, byla zastřelena neznámým pachatelem na Hodonínsku. Tělo ptáka objevili ornitologové díky telemetrickému zařízení, které signalizovalo, že se luňák přestal pohybovat. Vyšetřování případu vede kriminální policie, která ho eviduje jako trestný čin neoprávněného nakládání s chráněnými druhy volně žijících živočichů.

„Měla viditelná střelná poranění na hlavě a krku, několikrát přeražená obě křídla a také viditelnou ránu v oblasti ocasu,“ uvedla Klára Hlubocká, psovodka České společnosti ornitologické (ČSO), která se specializuje na dohledávání obětí ptačí kriminality. Společně s vycvičenými psy prohledala okolí, avšak žádné další stopy nenašla. Tělo luňáka bylo následně předáno policii k pitvě a dalšímu šetření.

Samice AUKI27 byla jedním z nejstarších značených luňáků červených v Česku. Díky vysílačce, kterou získala v roce 2016 jako mládě na hnízdě u Mikulova, mohli ornitologové detailně sledovat její život. „Zastřelená osmiletá samice AUKI27 byla jedním z nejstarších značených luňáků v Česku. Vysílačku dostala jako mládě na hnízdě u Mikulova v roce 2016 díky společnému projektu Veterinární univerzity v Brně a rakouské společnosti TB Raab. Poprvé zahnízdila v roce 2018 již ve věku dvou let, což u tohoto druhu nebývá časté. Z výsledků telemetrických sledování vyplývá, že v tomto věku poprvé zahnízdí méně než třetina našich luňáků červených,“ popsal Hynek Matušík, ornitolog, který se dlouhodobě věnuje monitoringu jihomoravské populace luňáků.

Během svého života samice vyvedla 17 vlastních mláďat a jedno adoptivní. Její potomci také nesou vysílačky, přičemž jeden z nich, samec narozený v roce 2019, se úspěšně usadil na Hodonínsku. Matušík však upozornil i na tragické osudy jiných potomků: „Jedno ze dvou mláďat z roku 2018 označené jako AUKI51 bohužel zabil v březnu 2021 travič.“

Dohledávat mrtvé dravce pomáhá i speciální psí jednotka , Česká...

Luňáci červení jsou nejen ikonickými dravci české přírody, ale také významnými sanitáři, kteří pomáhají odstraňovat uhynulá zvířata. Přesto jsou často terčem útoků. Jen od začátku letošního roku eviduje ČSO tři případy úhynu luňáků v důsledku lidské činnosti – jednoho zastřeleného a dva otrávené. Podobné incidenty se přitom neomezují jen na luňáky. Letos byla na různých místech Česka nalezena těla dalších dravců, včetně kání lesních a orlů mořských.

Statistiky ukazují, že nelegální lov a trávení patří mezi hlavní příčiny úhynu dravců v Evropě. Od roku 2017 eviduje ČSO více než 500 případů otrávených či zastřelených zvířat. Přesto se zdá, že jen málokdy pachatelé stanou před soudem. „Případy, o kterých víme, jsou jen špičkou ledovce. O většině zastřelených ptáků se vůbec nedozvíme, a tak můžeme jen odhadovat, jaké jsou jejich skutečné počty,“ upozornila Hlubocká.

Ochránci přírody proto apelují na veřejnost, aby v případě podezření na nelegální aktivity neváhali kontaktovat policii nebo ornitology. Projekt LIFE EUROKITE, spolufinancovaný Evropskou unií, má za cíl snížit úmrtnost dravců způsobenou lidskou činností. Díky telemetrickým zařízením mohou odborníci nejen monitorovat pohyb dravců, ale také rychle reagovat na podezření z trestné činnosti. Případ zastřelené samice AUKI27 je varováním, že i přes pokroky v ochraně přírody zůstávají dravci v Česku zranitelnými oběťmi. Její smrt znamená nejen ztrátu pro populaci luňáků červených, ale i pro ekosystém, jehož rovnováhu pomáhala udržovat.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Luňák Zvířata AUKI27 Luňák červený Ornitologie BirdLife Česká společnost ornitologická Ptáci


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.